Vojna administracija : I i II sveska

239

коња од среза, вароши или града, чији је, а у другом, приватни коме је дат коњ сносиће терет пздржавања. За коња датог војним командама, рачунаће се рок службе до навршене му 12-те године старости; а после тог времена набавиће се други на псти начин.

Приватни, који су примили на употребу и издржавање Бог коња п очували га 85 година, прелази исти у њихову својину, а тако исто и ждребе, које је добивено од таквог грла, ако су га одгајили до навршене му 3-ће тодине.

Ове одредбе пмају се извршити у току 1896. године: но ако би наступила потреба, да се коњи и пре овога рока морају набавити, овлашћује се војни министар. да за ту _ спељ изврши потребан зајам.

8. Стоку (коње п волове) за комору редовне војске, дају имућнија лица у годинама за редовну војску, и то првенствено она, која такву стоку држе за своју приватну потребу. Но ако се на тај начин не би могла стока за комору редовне војске пописати само од речених лица, опда се стока ова може поппсати и од лпца у годинама за народну војску. За ову стоку, узима се коморлија онај чија је; но ако сопственик не би могао бпти коморџија редовне војске, било с тога што је на другу службу употребљен, било с тога, што је неспособан за војску, или припада народној војсци п пеће у редовној да служи, онда се за ову стоку одређује други коморџија пз редовне војске. И од овог давања пшзузимају се активни пи резервни официри.

9. Комору за народну војску п јахаће коње са прибором за сиромашне обвезнике, дају имућни обвезници народне војске дотичног позива, првенствено они који стоку и кола држе за своју приватну употребу. И од овога «се изузимају активно и резервни официри.

Разрез стоке и коморе по тачци 8. и 9. војне власти па општине, а општински одбори, уз суделовање војних власти, одређују лица у општини, која стоку п комору