Vojna administracija : I i II sveska

26

Чл. 42.

Потписивање. Кад је предмет по преднаведеном начину израђен, начисто преписан и сравњен, онда се доноси старешини на потпише, — ако га овај није сам пречпелвао. Пошто старешина препис прочита и уверџ се, да је у свему тачно п потпуно израђен, он га онда потпише п преда на даљу радњу.

При већим командама, где постоје шефови канцеларије или ађутанти,ту се онп брину о тачној п потпувој изради преписа; онп се дакле п уверавају претходно о томе, га после подносе старешини на потпис.

Чл. 48.

Џротоколисање. Сва званична ппема, која се у ко. манди пишу, пли која у команду са стране дођу, заводе се редом у књигу, која је нарочпто за то проппеава, п која се зове деловоднп протокол (образац 18).

Радња ова, т. ј. завођење пшема у протокол, зове се „Протоколпсање“.

Радњу ову врши; прп мањим командама писар; а при већим нарочито за то одређено лпце, протоколиста. Но ако је команда тако мала, да писара нема» онда завођење писама врши сам старешпна.

Протоколпсање бива овако:

ћ, На левој страни протокола, п то у рубрици „Садржај“, заведе се најпре садржина пштема. Ово бпва на два начпна: Изводно, т. ј. у кратко се пзведе 13 целе садржпне пшема оно, што је главно, п што управо суштину предмета сачињава; п у целости, Т. ј. кад се цела садржина ппшсма у протокол испшше. Изводно заводе се обично мање важна писма: писмени састави описне и табпларне Форме, исправе, п у олште сва она писма, која ће се чуватп у архиви, па ма какве зажности она опала. У целости заводе се она шема