Vojna enciklopedija : sveska druga : A—B

БАЛКАНСКИ РАТ

армија је 18 октобра наредила покрет предњих делова ка Прилепу, Један батаљон, један ескадрон и једна брдска батерија упућени су правцем Оризари — Ораховац — Кројница — Попадија Ворила, Планина, као лева побочница, коњичке дивизије. Правцем Раштани Горњи Раковац — Крива Круша — к. 1458, упућен је један ескадрон коњице и четнички одред Војводе Вука као десна побочница. Главнина дивизије се гадржала код хана Кумсели. Следећег дана дивизија је у наступању наишла на отпор на Присатском превоју, где је командант У турског корпуса са двема дивизијама, по наређењу ~ команданта Вардарске армије организовао заштитничке. положаје. Претходнички пук коњичке дивизије, услед јаког отпора, повукао се у десно на Мукош, где се cjeдинио са десном побочницом и ту заноћио. Главнина дивизије се рокирала у лево ка Плетвару, да би оставила међупростор за развијање пешадиских дивизија, а у исто време да би дејствовала, на десно турско крило. Она је заноћила, код хана Бабуне, а лева побочница код Никодима.

Моравска дивизија П позива, која је наступала од Велеса ка Прилепу, добила је наређење да помогне коњичку дивизију при нападу на Присатеке положаје, заузме их и продужи наступање ка Прилепу, јер су Турци били потиснули десну побочницу и заузели Микош. У току 21 и 22 октобра коњичка, Моравска првог и Дринска дивизија ] позива, која је била стигла, извршиле су напад на Присатске положаје, заузеле их, а затим и Козјак (в. Присатски бој).

Турци су морали, пошто су се заштитнички одреди морали повући са Присатских положаја, по наређењу Зеки-паше, команданта Вардарске армије, дати отпор код Бакарног Гумна, како би он сам добио у времену да утврди Битољ.

БАЛКАНСКИ РАТ

28 октобра су, према заповести команданта Прве армије, од 22 октобра, а поШто се уверило да су Турци напустили Присатске положаје, јединице кренуле напред, према Битољу. Моравска дивизија, 1 позива је наступала друмом према Прилепу, али је код Пестерице била задржана и ту заноћила. Дринска дивизија 1 позива кретала се трима колонама: 4 пук од карауле Присат, 5 пук преко Пестерице, а 6 и 17 од.Небрегова, концентрично ка Прилепу. Једино је 17 пук имао мањих сукоба са непријатељем кога је гонио до Прилепа. Сви су делови, заједно са коњичком дивизијом заноћили у околини Прилепа. За 24 октобар заповест 1 армије је гласила; Коњичка дивизија и један пук Дринске дивизије да извиђају положаје и снагу турску око Битоља, али да избегавају јаче ангажовање у сукобима. Па ипак је 24 дошло до сукоба са трупама које су браниле Присат, код Алинаца (КараСаид-паша). Као код Присата, Турци су ин код Алинаца морали напустити своје положаје. До 25 октобра јединице 1 армије стигле су: Коњичка дивизија код Вардина, Моравска дивизија 1 позива до Чепилова и Тополчана, Дринска до Алинаца. 26 октобра је коњичка дивизија ухватила везу са Моравеком дивизијом П позива код Кичева. Остали делови су остали на месту. До 80 су прикупљани подаци о турским положајима.

Паралелно раду Гармије Моравска дивизија П позива из Тетова је наступила преко Гостивара, где је дошла у сукоб са турским одредима и преноћила прикупљајући податке. Кретање је вршила ешалонима. 30 октобра. је била у Кичеву са задатком да штити правац Дебар—Гаре—Кичево.

Према заповестима 1 армије од 30 сктобра, 31 је предузето груписање за битку код Битоља. Коњичка дивизија после потискивања турских одреда код Далбеговца, заноћила је Ha простору Магланци — Дедебалци; Дунавска 1

— 156 —