Vojna enciklopedija : sveska druga : A—B

АРТИЛЕРИЈА

треба заложити, а колико држати у резерви. Они јој дају отееке за положаје, одређују задатке и наређују час отварања ватре. У току борбе стално надгледају и управљају рад артилерије н, према ситуацији, одређују јој активност и силину њеног гађања, као и потрошњу муниције. Осим тога, они регулишу узајамно дејство артилерије са другим родовима. војске, а нарочито са пешадијом, рововским оруђем и ваздухоплов ним снагама. Између команданта трупа и команданта артилерије треба да постоји стална измена мисли и погледа.

Извиђање и избор положаја врше сви

артилериски команданти — командири. Командант артилерије (одреда, дивизије, корпуса, армиске артилерије) прати у извиђању трупног команданта, од кога прима задатак и наређење за. поделу артилерије и отсек за пласирање. На основу ових података и личног извиђања или проучавања на карти дели добивену зону на потчињене јединице, дајући им у исто време и задатак и зоне дејства.

Важност циљева опредељује трупни командант, а у детаљу командант артилерије, по начелу да су најважнији циљеви они који су и најопаснији.

Концентрација артилериске ватре по времену и простору на важне циљеве, а нарочито противу јрешавајућих тачака сд веома, великог је значаја. Домет артилерије и покретљивост њене путање даје јој могућност да дејствује не само у корист јединица које нормално помаже, већ може имати и своје евентуалне циљеве пред суседним јединицама, ради концентрације ватре према захтеву борбене потребе и узајамних помагања. Ова концентрација врши се по наређењу трупног команданта, у одређени час, са одређеним бројем метака, а трајање је 3—5 минута.

Изненађење важи и за артилериско дејство као једна од најсигурнијих залога за успех, па, због тога, треба те-

АРТИЛЕРИЈА

жити да се оно оствари како у почетку борбе, тако и у њеном развоју у свима подесним моментима.

Уздужна (фланкирајућа) артилериска. ватра јако увеличава морално и материјално дејство, па је зато треба увек користити, кад се има могућности. · Корисно је, због тога, да и суседне јединице помажу једна другу уздужном или косом ватром својих артилериских делова. Ако се, сопствени делови артилерије пласирају у суседне отсеке, с тим да имају добру везу с пешадијом коју помажу, постићи ће се још бољи резултати.

Тесна лична веза свих артилериских команданата са пешадијом, у чијем сектору дејствују, апсолутно је потребна.

Прекид ватре, Трупни командант, на основу тактичне ситуације, може донети одлуку да се артилериска ватра привремено обустави. Пред јако надмоћном непријатељском ватром и кад стање пешадиске борбе то допушта, поједини официри, који командују артилеријом, рачунајући ту и командире батерија, такође могу привремено да обуставе ватру, но с тим да су свесни одговорности коју тада примају на себе. У критичним борбеним моментима не треба се бојати никаквих губитака. _

Промену положаја, а нарочито уназад, начелно треба -вршити по одобрењу или пристанку трупног команданта. У XBHTпим пак случајевима промену положаја, у напред могу наредити и команданти артилерија, а кад је у питању да се одлучно и брзо искористи какав успех, онда и сваки командир батерије може и треба да нареди тај покрет у напред.

Пошто, због промене положаја, арти“ лерија за извесно време прекида своје дејство, а тиме и помагање пешадије, промену положаја треба наређивати са мо онда кад је сигурно да ће њено дејство бити веће се новог положаја или пак кад су циљеви ван домета.

Кад се деси случај да артилерија утроши сву муницију, она не сме због

— 109 —