Vojna enciklopedija : sveska druga : A—B
БАРКЛАН
мијом која се борила код Бородина. Haпустио је команду пошто се није слагао са Кутузовим и вратио се на свој ранији положај и добио команду руских трупа у Саксонији и Француској. Одликовао Лајпцига и зато је добио чин фелдмаршала и кнежевску титулу.
БАРНЛАН, – (Јован барон Шонрајт), аустриски Ђенерал (1700—1746). Учествовао је у рату у Италији. Погинуо је у битци код Ротофрена.
БАРЛОВ М. ЛЕОНАРД (Валок M. Leonard), енглески | ваздухопловни сгаручник који је однео 17 ваздушних победа у светском рату и најзад погинуо.
БАРНАРД АНДРЕЈА, енглески ђенеpan (1773—1855) одликовао се, под Велингтопом, у Шпанији и код Батерлоз где је био и рањен. После пада Париза, био је командант енглеских окупационих трупа у Француској.
БАРНЕЈИ ЏОЗЕФ, амерички адмирал (1759—1818). Одликовао се у рату за независност против Енглеза. Од 1799—1802 г. био је на служби у Француској, као командант ескадре. 1812 г. бранио је обалу Чезапика од Енглеза.
БАРНЕТ, варош. у Енглеској, у грофовији Хертфорд у близини Лондона, код које су одржане битке 1461 г. и 14 априла 1471 г.
БАРОГРАФ је метални барометар код кога се на врху казаљке налази мало перо, које записује на хартији кретање барометарског стања, обично у току једне недеље. Хартија навијена на један ваљак креће се заједно с њиме помоћу сахатног механизма тако да у току једне недеље ваљак начини цео обрт.
БАРОМЕТАРСКИ МАНКСИМУМ jo најјачи ваздушни притисак.
БАРОМЕТАРСКИ МИНИМУМ. . је најслабији притисак ваздуха.
БАРОМЕТРИ су физичке справе за мерење притиска ваздуха — атмосферког притиска. Притисак ваздуха изме-
се у борбама код Дрездена ни:
БАРОМЕТАР
рио је први, Италијан Торичели (1644 г.). Барометра има двојаких: 1) барометри са живом и 2) метални барометри — анероиди (в. анероиди). Барометри са живом, састоје се из једне дугачке стаклене цеви, која је напуњена живом. Кад се та цев изврне и стави у суд такође напуњен живом, назива се барометар са судом, Горњи део уже цеви налази се поред милиметарске скале на којој се чита висина живиног стуба. Овакав багометар, удешен да се дно ширег суда састоји од парчета коже и да се помоћу завртња може кретати, назива се Фирпенов барометар; ако је барометарска. цев савијена, онда се такав барометар казива барометар са кривом цеви или барометар на лакат. Ова цев је свуда, подједнако широка. Утицајем атмосферског притиска жива се помера у оба крака — краћи крак је отворен, и када се ту стуб живе смањује у другом се подиже. Код њега се морају читати оба нивоа, живе на скали или је апарат удешен да се ниво живе у краћем краку увек доводи до исте висине која чини нулти подеок скала.
Барометар са крушном, собни барометар, састоји се из савијене етаклене цеви, док се краћи крај завршава отвореним кугластим судом. И овај барометар је причвршћен уз скалу на којој су подеоци. Примена барометра: 1) Барометар за мерење висина. У висину барометар опада за 1 мм. на сваких 10,5 м. За мерење висине употребљавају се метални барометри. 2) Барометар показује промене времена. јер се барометарска висина на истом месту мења са променом кремена. Промене ваздушног притиска настају редовно брже од промена у времену, те се може по њима закључити, нако не баш сасвим сигурно како ће бити време. 3) Барометар се даље употребљава код разних физичких огледа, где је потребно познавање атмосферског притиска (в. Барометарски максимум и Саром. минимум).
— 180 —
pepa paaa ain ook).