Vojna enciklopedija : sveska druga : A—B

БЕЉАНИЦА

шеф гореког штаба и војвода Павле Мареновић са још пет четника.

БЕЉАНИЦА, река у Србији, десна притока Пештана извире из Липовице (381 м.) а улива се око 3.5 км. западно“ југозападно од села Степојевца. Ток: 29.2 км.; површина слива 254.4 кмг.

БЕМБЕЗАР, река у Шпанији, притока Гвадалкивира. Код ње се водила битка између две фракције муслимана, једне под вођетвом Абд-ел-Мелика, а друге под вођетвом Абдерамана.

BEM ЕРМОНД (барон ЕДМОНД) аустриски ђенерал, pob. 1856 у Анкони (Италија) где је његов отац био у позадини за време рата. Свршио је Војну академију у Бечу. 1909 г. унапређен. је у чин маршала и постављен за. команданта 12 пеш. дивизије. У рат је ступио као командант 2 армије. Прво је био на фронту против Србије, затим у руској Пољској, у Карпатима. За ратне заслуге добио je титулу барона.

БЕМ ЈОСИФ, пољски ђенерал (1795 "Тарново, 1850 Алеп, Турска). Врло млад “учествовао je y Наполеоновим поеследњим ратовима (1812—1815), па је затим био наставник у артилериској школи у Варшави. Узео је видног учешћа у пољЉској револуцији и организовао добровољачке легије. Кад су Руси савладали побуњенике, побегао је у иностранство. Кад је, 1848 г. почела маџарека. буна, ступио је: као Ђенерал, у маџарску војску и тукао Аустријанце. Кад је буна угушена. поново је побегао у иностранство, овог пута у Турску, где је примљен у војску под именом Мурат-паше и постављен за гувернера Алепа, на коме је положају и умро, 1850 г. |

БЕНАДИР, италијанска — колонија Y\ Африци. Именом „ЉБенадир“ Арапи озна-

чавају онај јужни део обале полуострва,

Јужне (Сомалије, коју запљускује Ин-

дијски океан. (Бенадир је множина од арапске“ речи

„бендер“ што значи сеидриште-котвиште

БЕНГАЛСКА

где се лађе усидре, укотве). Бенадиј је најпре постала италијанска колонија, још 1885 г. У Бенадиру постоји одред војске зв. „Бенадиреки батаљон“ који је. образован од урођеника под командом италијанеких официра.

БЕНАРЕС град у енглеској Индији на Гангу. Под енглезима. је од 1775 г. Све-

. та варош индуса. 204.000 ст.

БЕНБОВ ЏОН, енглески адмирал (1650 —1702), водио многе успеле казнене експедиције против гусара, под Виљемом Ш. и организовао на Маники, побуне против француза и Шпанаца. У Сбитци код Барбадоса био је потучен и смртно рањен од Француза.

БЕНГАЗИ или БЕН-ГАЗИ, варош у Либији, престоница. Киренајке (32.000 ст.), подигнута је на рушевинама старе Беренике. Италијани су 1911 г., почели са освајањем Бенгазија што је био повод за италијанско-турски рат 1911 г. Са италијанске стране у борбама је учествовала 2 дивизија (Ђенерал Брикола) италијанске армије“ која је учествовала У окупацији Либије. Борбе између италијанске и турске војске водиле су се 19 и 20 октобра. 1911 г. После дужег отпора, Бенгази је најзад пао у руке Италијанима. БЕНГАЛ, покрајина у енглеској Инди-

ји 5,000.000 становника. Гл. град Калкута. БЕНГАЛСНА ВАТРА — светлосно

средство за оптичку (видну) сигнализапију. Користи се за предају уговорених знакова, односно значења. Постоји У разним бојама од којих се за војне потребе узимају: бела, црвена, затворено жута, зелена и тамно плава. За сигнализацију се саставља кључ знакова. Могуће је давање једног сигнала употребом једне до двеју а изузетно и од трију разних боја. При овоме морају се употребити супротне боје, које се јако раз ликују једна од друге.

_ 100.