Vojvoda Radomir Putnik : njegov život i rad

310

3> Рат 1914., кад је Србију онако срамно напала велика и снажна Аустроугарска, која се за рат спремала још од 18566. год.

Путник је учинио све, да се концем јула и почетком августа групишу довољно јаке снаге против непријатеља, који се изненада појавио и наступао долином Јадра, планином Цером и равном Мачвом.

Груписање Орпске Војске на основу основне идеје ратнога плана извршено је тако, да је се имало више мањих истурених одреда на граничном фронту, чиме је доста јако ослабљена снага постављена у централни положај“):

а. Церска Битка, у којој је се после дефанзивног карактера рата прешло у офанзиву, чини једну сјајну битку, у којој је Српска Војска тукла Аустроугарску Војску под командом фелд цајгмајстора 0. Поћорека.

Церска Битка, истиче стратегиску смелу комбинадију Путника, који изводи чувени Церски Маневар. При овоме дејством по унутрашњим операциским правцима благодарећи, поред своје одлучности и јасности погледа, енергији команданата и храбрости старешина и трупа, а донекле и нвактивности аустроугарске групе код Шапца, постигао је потпун успех. Он је групу непријатеља у долини Јадра и ЈЉешнице потпуно разбио на Церу, чиме је онемогућио непријатељу наслон на свом левом боку, те је услед тога непријатељ приморан и да се повуче преко Дрине.

Орпека Врховна Команда после Церске Битке очистивши 7. (21.) августа земљу и од последњег војника непријатељског није могла мислити у

») Лектира: 1. П. Марковић __ »Наш Ратни План из 1914.«, Војни Весник за август 1925. Крагујевац. 2. Н. Христић — »Аустриски Ратни Шлан и Церска Битка«, Ратник, април, мај за 1225. Београд.