Vojvoda Radomir Putnik : njegov život i rad

56

право гњевдо орлова закачених о камење, како описује А. Ђарбт, ограничава уски пролаз Ибра.

Чувена је још из 1Х. века као средиште прве племенске државице истог имена, која се простирала око реке Рашке, Ибра и Копаоника и до реке Пиве, Таре и Лима.

Рашка у ово несрећно доба је имала са својих не више од 1000 становника да буде на једанпут у току читаве недеље дана седиште Српске Краљевске Владе и Српске Врховне Команде.

Путник је стигао у Рашнку 2. (15. новембра, 1915. год.

~

Врховни Командант Српске Војске Престолонаследник Ретент Александар стигао је истог дана по подне у Рашку, кад-и Путник.

Краљевска Влада испред њих стално је ишла и већ је била 830. октобра (12. новембра) у К. Митровици.

4. Косовска Митровица била је четврта етапа, у коју је Путник стигао 8. (16. новембра у вече. Пожурио се из Рашке, јер је се бојао, да, га кљешта, аустро-немачко-бугарска, не би затворила, чији је зглоб Ниш, један крак аустро-немачки на. северу, који притискиваше на југ и један крак бугарски на истоку, који притискиваше на запад.

Косовска Митровица варош средње величине са 10.000 становника, на саставу Ибра и његове леве притоке Ситнице постала је негде у ХЈУ. веку.

Краљ Милутин приложио је (1813—1818.) манастиру Св. Стевана у Бањској, који је он подигао на путу Нови Пазар, цркву Св. Димитрија под Звечаном, те по имену цркве добије и варош име. ~

Косовска Митровица постепено је напредовала, нарочито од како је подигнута железница, чија се природна лепота нарочито истиче. '

Изнад вароши и њене равнице на углу, који Ибар чини скрећући на север на једној усамљеној стени леже развалине легендарног замка, звани Звечан, који се помиње још при крају Х]!. века као српска тврђава у борбама.