Vojvoda Radomir Putnik : njegov život i rad

65

Држава се распада у самосталне државице: Вукашин Мрњачевић (Прилеп), Константин и Драгаш Дејановић (Штип, Куманово), Богдан Дејановић (Струмида),. Ћесар Воихна (Драма), Деспот Угљеша (Серез), Страцимир, Ђурађ и Балша (Зета), Никола Алтомановић (Х Хум), Радич Бранковић (Браничево), који су се као и Арбанија одметнули од цара; док су уз цара остали: Кнез Лазар Хребељановић (Крушевац), Кнез Влатко, таст Лазара (Врање) п Вук Бранковић (Приштина).

Урош: је остао услед расула и неслоге без власти и царевине још 1366. год. 5

Ва

|У. Чувена Косовска Битка“), која је се одиграла 15. (28.) јуна 1389. год. у уторак на Видов-Дан, кад је У Србији био Цар Лазар (1371—1359.), који је одрастао на двору Цара Душана.

Косовска Битка била је на Лабу и источно од Снтнице, где су биле распоређене:

Српска Војска под комалдом Цара Лазара, за кога, се тврди, да је добро знао Тактику:

1. Девно крило, командант чувени војсковођа Димитрије Војиновић, које се налазило на утоку Лаба у Ситпицу, иза кога је црква Самодрежа. На том крилу били су Милош Обилић, Топлица Милан, Иван Косанчић, Павле Орловић, Дамјан Шахиновић и други.

2. Центар, командант Цар Лазар са својом стражом. Ту је био и Југ Богдан са својим синовима напред; а тврди се, да су ту били и Стеван и Лазар Мусић, па и Крајимир и Дамјан Оливеровић у другом реду, док иза њих Цар Лазар.

3. Лево крило, командант босански војвода Влатко Вуковић са, Босанцима, које је допирало до пута, из Приштине на север. Ту је био и Бан Иван Хорват, који је у Босну пребегао, па и на Косово дошао.

4. Општа резерва, командант Вук Бранковић са 6.000—8.000 војника на планини Грдеч.

Турска Војска под командом Цара Мурата, који је такође познавао доста добро Тактику:

1. Десно крило, командант Принц Бајазит, чије су трупе биле европске (румелиске), пред Лабом и наслоњене

%) Лектира: 1. Ј. Мишковић —_ »Косовеска Битка«, Београд 1896., 2. Т. Ђорђевић — »Косовска Битка«, Забавник, Бр: 2, Крф 1917.