Vrhunski metabolizam u fiziologiji i patologiji
УНИВ. БИБЛУОТЕКА И. Бр,_74422
ВРХУНСКИ МЕТАБОЛИЗАМ У ФИЗИОЛОГИЈИ И У ПАТОЛОГИЈИ
Иван ЂАЈА, професор физиологије на Филозофском Факултету у Београду.
Угод
Целокупна потрошња енергије организма, израз је активности његових физиолошких функција. Стога је природно да се готово свака промена, физиолошка или патолошка, ма које функције огледа у променама количине потрошене енергије. Отуда велика важност коју има изучавање квантитативног промета енергије у физиологији и у патологији.
Међутим тек се у новије време успело дати енергетској потрошњи њен стварни значај, а то стога што једно основно питање није било још рашчишћено на пољу чисте физиологије, па кад је оно рашчишћено требало је више година док је ново схватање продрло међу физиологе и лекаре. То схватање, на коме почива данас енергетика организама са сталном температуром, састоји се у овоме.
У целокупној потрошњи енергије хомеотерма који мирује, треба разликовати два дела који имају сасма различан значај. Један део служи искључиво загревању организма, његовој шерморегулацији. То је топлота произведена ради топлоте. Та потрошња енергије зависи од самога губљења топлоте на површини тела, те према томе зависи у првоме реду од температуре спољашње средине у којој се организам налази и од заштите његове површине, Очевидно је да потрошња енергије која ће се променити према томе да ли смо у топлијој или хладнијој соби, и према томе да ли смо се огрнули кабаницом или не, очевидно је, велим, да мерење такве погрошње енергије нема никакав дубљи физиолошки значај