Zakon o Narodnoj banci Kraljevstva Srba, Hrvata i Slovenaca : od 26. januara 1920
= +8 —
будсно уништавање (амортизација) банчиних акција и исправа.
Члан 42.
Не може бити судског уништења (амортизације) новчаница Народне Банке, нити. икојим начином Банка може бити обавезна да коме за изгубљене или упропашћене новчанице изда друге.
Само за поцепане новчанице или за комаде њихове даваће Банка сразмерну накнаду по правилима која Краљевска Влада одобри.
А изгубљене или упропашћене акције Народне Банке, купони дивидендни, талони и остале исправе, које Банка издаје, могу се судски уништити (амортизовати) и по прописима који се ниже излажу.
Члан 43.
За уништење исправа Народне Банке надлежан је Трговачки Суду Београду, а за исправе филијала надлежан је суд места у коме је филијал.
Члан 44.
Уништење код суда може тражити само господар исправе или његов законити заступник, и то само онда ако исправа није већ пре тражења по закону застарела.
Акт којим се код суда уништење тражи мора ово садржати:
1) препис исправе, или главну њену садржину и знаке распознавања, као што су: име саме исправе, број, датум, вредност (именита и уплаћена), име на кога исправа гласи, преноси пуни. или отворени (бланко) итд. _
2) опис догађаја или начина којим је исправа изгубљена или упропашћена, или којим се мисли да је то било;
3) доказе. о господарству на исправу ио догађају на који је исправа изгубљена или упропашћена, или ако доказа нема изјаву, да а се потражилац на своје наводе заклети.