Žena i socijalizam
60 жене, и у пракси је досад то тако и било. Павле подиже свој моћни глас и против вишег образовања женина и вели: Нека се жена учи утишини највећој #окорности. Ја не допуштам жени да учи другога, ншти да буде господар човеку, већ да буде скромна. А Коринћанима (14, 34. и 35б.): „Наредите својим женама да ћуте у друштву, јер њима не треба допустити да говоре, него да се покоравају као што и закон вели. Ако хоћете пак што да научите, аштајше људе. Ћенама не приличи да 20воре јавно у друштву.“ Свети Тома Аквинац (1227—1274) вели: „Жена је коров што брзо расте, она је несавршен човек, чије се тело само због тога брже развија што је мање вредности и што се природа на њему мање задржава“. „Жене се рађају да вечито буду под јармом свога господара и учитеља, кога је природа богато 06дарила у сваком погледу и наменила за господара.“
Таква се „учења не налазе само у хришћанству. Пошто је хришћанство смеша од јеврејства и грчке философије, који имају корен у старијим културама Индијанаца, Вавилонаца и Египћана, то је потчињени положај који је жени хришћанство приделило заједничко учење у целом културном свету од престанка материнскога права. Тако у Индиском законику вели Ману: „Срамоти је узрок жена, непријатељству је узрок жена; зато треба избегавати жену.“ Лоред презирања жене показује се увек и страх од ње; тако се у Ману даље вели: „Жене су по природи наклоњене да заводе људе, због тога сам човек не сме седети на усамљеном месту са својом најближом сродницом.“ Жена је дакле и по индиском као и по старозаветном схватању завођач. Сваки господарски однос понижава потчињенога. И потчињени положај женин очуван је све до данас, и то на некултурноме Истоку више него међу народима са хришћанским схватањем света. Оно што је постепено поправило положај женин у такозваном хришћанскоме свету није било хришћанство него култура Запада, која се-развила борбом прошив хришћанске религије.
Хришћанство није узрок што је положај женин данас бољи него у доба постанка хришћанства. Хришћанство је било приморано да против своје воље измени