Žena

ВЕНА 708

Он меће на гроб своје жене свежањ ружа, књигу песама. Он пева са истинским болом, своју љубав жени, с којом је проводио живот, која му је била друг, и мати деце његове. Он пева у жени оно, што је више и светије од све лепоте телесне, Он пева у оним песмама бол за изгубљеним рајем.

„Зар ти ниси увек била Мелем цвеће мојих рана, Зар ми ниси и сад нада, Надо моја закопана 2“

Он сања:

„А преда ме ти изађе Окићена са бисери,

Са бисери среће наше Са три сина и две ћери.“

Змај је високо уздигао вредност жене. Он ју је поставио на њено право место. Он је показао, да у жени има и друго, осим прелазне лепоте. Нешто што живи у њој и кад око изгуби сјај, и кад се око склопи и угаси за навек.

Змај је показао не само љубовцу, него друга, најбољег друга човековог у жени. Он жену подиже из оног књижевног понора, у који су је одгурнули толики други песници.

Змај је као св. Ђорђе убио аждају, која је у песничком руву излазила из блатњава језера прозе, и ослободио је жену и оно што је у њој, И пригрлио је децу тих жена. И соколио је и старце да иду напред. И певао је: „Бол нека вас диже, нек вас не обара,“

Данашње Српкиње осетиле су и увиделе су, да је Змај највећи њихов песник, и имале су разлога да склопе одбор, који ће да дигне споменик Змају. Наше женскиње су тим чином испевале Српкињи песму, која је вредна Змајевих Ђулића Док жена сама не увиди своју праву вредност, тешко ће ту вредност увидети други.

дфуа. Разне белешке,

Друштво за помоћ матерама. Под називом Га Мшпаше Мајегпеће постоји у Паризу филантропско друштво, коме је циљ, да помаже сиромашне матере у време порођаја.