Žena

700 ВЕНА

званично одобрену продају меса и млека од болесне стоке, која је била забрањена. Пошто гледиште њихово није добило доста приврженика, одређена је била од енглеског министарства привреде нарочита комисија, која је имала да одговори на ова питања:

1, да ли је туберкулоза код људи и код стоке једна и иста болест 2

2, може ли се туберкулоза сточна преносити на људе и обратно 2

3, какви су услови потребни за тај пренос и шта њега допомаже, а шта спречава 2

Год. 1904 поднела је комисија извештај, да су бацили туберкулозног човека пренети на краву — изазвали у њој исту болест, која је била истоветна као и код крава оболелих природним путом. Тај извештај утицао је на меродавне, да тражено одобрење за продају производа од оболеле стоке не само није било одобрено, већ надзор прегледа био је много строжији.

На остала питања комисија тада није дала дефинитиван одговор.

Од тога времена до данас комисија је поднела још 2 извештаја, у којима су изнете многе ствари досад непознате.

У најновијем времену комисија је дала дефинитиван одговор на постављена питања, који гласи:

Туберкулоза човека и говечета проузрокована је двема врстама једнога бацила, који изазивају болест јако сличну Обе врсте су једнаког облика и подједнако разоравају организам. Пренос заразе између сисара и човека је могућан.

Туберкулоза говеда (крава) преноси се у најјачој мери на децу и то у најранијој њиховој младости као туберкулоза желудца и црева, која обично завршује смрћу. Зараза се преноси млеком и оно је заражено туберкулозом ако је крава оболела од ње ма којим органом; другим речима: Крава са здравим вименом а са болесним плућима исто је тако опасна као и крава са болесним вименом.

Комисија потврђује 20% млека, које се продаје у Лондону, полази од туберкулозних крава. Преко 60.000 људи умире годишње у Енглеској само од туберкулозе,

После извештаја ове комисије почеле су се у разним "земљама много интензивније но до тада да се стварају разне · организације за заштиту одојчади од болесна млека; и ми