Ženski svet

236.

ученика ТУ. год.; за потпредседника : Луку Шибула, ученика ПЛ. год; за тајника: Вељка Чубриловића, ученика ТУ. год.; за благајника : Стевана Гарчића, ученика ТУ. год.; за књижничара: Јована Искруљева; за одборнике : Мирослава Бугарског, ученика ТУ. год., Димитрија Мудрића, ученика ТУ. год., Стевана Бугарског, ученика 11. год. и Аксентија Живановића, ученика ПТ. год. Ово је друштво одговорило своме позиву до сад и стекло лепа гласа у сомборском грађанству и широј нашој публици. Надамо се, да ће и у будуће остати на путу напретка, јер данашњи представници његови дају за то гаранције.

У панчевачкој раденичкој школи Добротворне Задруге Српкиња има уписано за ову школеку годину 80 редовних ученица, а то је за прво доба леп одзив,

Прилог „Привреднику“. Велепоседник румеки г. Јован Ђуричић-Биорац, приложио је 500 КЕ Фонду за образовање српских шегрта.

За дојкињу талијанског престолонаследника узета је млада жена шумара у Ракониђију, близу Турина, где је и дворац краљев и где се и родио престолонаследник. Жени је тек 24 године и обвезана је, да доји дете две године дана, ако устреба а награда јој је 900 круна месечно; али по истоку тог времена имаће доживотно у име мировине по 100 круна месечно. Она етоји под непосредним надзором Енглескиње Мис Дикенс, поверљиве краљичине личности, која и на осталу краљичину децу пази. Дојкињи стоји на послузи читава чета млађе чељади.

Добротвор. Просветно друштво у Сарајеву „Просвета“ добила је знатног приложника и добротвора Џахомија Николајевића, протосинђела. Овај муж, штедио је и чувао од својих уста и заштедио је своту од 22 хиљаде круна, па је еве то даровао друштву „Џросвјети“. Нека, му је слава !

Свештенички конвикт у Карловцима. Све се више увиђа, да су конвикти за школеку омладину врло корисна установа, те су по примеру учитељском основали и наши српски православни свештеници свој конвикт у Карловцима за њихову децу, која се тамо уче. Овог лета се почела већ зидати зграда и треба да буде готова до 2. (15) новембра о. г., а питомци ћесе примати у зграду тек почетком Фебруара идуће 1905. г.

„Удруга учитељица“. Учитељице из краљевине Хрватске и Славоније имају својих засебних личних и етручних интереса, те се нису могле

ЖЕНСКИ СВЕТ.

Бр. 10.

да прилагоде у свему са мушким колегама, и саставиле ву посебна правила за евоју „Удругу“, али ће се и ова придружити „Савезу хрватских учит. друштава“ а цел је овој Удрузи, да у заједници с учитељским друштвом настоји, да се подигне у Загребу „Дом за учитељице“ ; да подигну за учитељски и учитељички сталеж санаторије; да створе Фонд за мираз учитељских кћери ; да подигну конвикт за њихове кћери, (јер у загребачком учит. конвикту примају се само мушка деца) и друге ствари, које смерају на поболшање учитељског сталежа и угледа.

Српско православно девојачко васпиталиште женског друштва убв. Мајке Анђелије“ у Будимпешти отворено је свечаним начином у недељу 5. (18.) септ о. г. после св, литургије, са призивом св. духа и освећењем зграде у дому ери. православне цркв. општине пештанске, 6“

Обновљење гимназијске заставе. Српска вел. гимназија у Срем. Карловцима обновила је своју заставу, а обновила ју је и била кума позната добротворка те гимназије, гђа Милева уд. Гојковић, уједно председница тамошње Добротворне Задруге Српкиња. Освећење је обављено у недељу 5. (18.) септ. о. г. Ова је свечаност пропраћена говорима катихете гимназијеског г. Ивана Маширевића, управитеља г. Радивоја Врховца и гимназисте УЛ. разр. г. Љубомира Џетровића. У вече је била -забава с игранком у корист Добротворне Задруге Српкиња.

Которани су основали у свом месту „На-

родну библиотеку“. Земаљска је власт већ.

одобрила правила и управа се конетитуисала. Друштво има почасних чланова, добротвора (који плате најмање 200 кр.), оснивача (који плате 20 круна на једанпут и још одређену чланарину) и редовни чланови (који месечно уплаћују по 20 потура). Епископ котарски г. Герасим Петра новић, постао је први добротвор тог друштва са 200 круна прилога, а протођакон Макарије Милановић, приложио је своју библиотеку од преко 400 комада књига.

Руске великашице се такмаче, која ће више да учини добра рањеницима и отаџбини у овом руско-јапанском рату. Кнегиња Јусупов, поклонила је огромне суме за рањенике, а осим тога створила је засебан санитетски трен, који важи за узор савршенства и угодности — права модерна болница на точковима. — Грофица Бобринска из Москве послала је на бојно поље цео воз за пренос провијанта и помоћ рањени“

/