Ženski svet
Бр. 12.
своје љубави и поштовања. У име општине опростио се с њоме др. Стева „Јовановић, председник меен. школ. одбора, а у име колега опростио се управитељ исте срп. више девој. школе, г. Милан Мандровић. Гђа ШЏетковићка била је увек права мати школској дечици и зато су је ученице вазда љубиле и поштовале. Успомена на њу и њен рад остаће међу свима, којп су је познавали, мила и драга. Нека је Бог поживи још дуго!
Симо Матавуљ, наш одлични књижевник и приповедач држао је, у Београду о ев. Аранђелу 0. г. као академик, свој приступни говор о значају и развитку приповедака у наб и за тим је читао своју најновију приповетку. Многобројна и отмена публика саслушала је врло пажљиво говор овог нашег великог и ученог писца п поздравила га је бурним усклицима: живео!
Југословенски књижевници и новинари, састади се 6. (19. новембра о. г. у Београду, да се саветују о заједничком раду за међусобно познавање и морално унапређивање јужних Словена.
Оевећење српског забавишта у Н. Саду. Овдашње једино српско православно забавиште налазило се од постанка свога, а то је од 1892. године у приватном здању под најам. То место није одговарало потреби оваког завода, те су и државне и вероисповедне школске власти јако наваљивале, да се за забавиште нађе друго. и сходније место, али се према скученим варошким просторијама није могло никако да нађе за то друго, згодније приватно место. Међутим државне власти попретише већ да ће затворити забавиште, а наше власти наредише, да се има одма приступити градњи ерпеког забавишта. У исто доба запала је наша црквена општина у новчане терете око обнове ев. саборне цркве, те није могла да узме на себе п терет око зпдања новог забавишта и онда се понуди општини Добротворна Задруга Орпкиња Новосаткиња, да она, о свом трошку спреми забавиште у св. никодајевекој порти од општинске шупе, па да ту. где је и основна и срп. виша дев. школа и где има довољно простора за забавиште, сместе п овај српекп завод. Општина то дозволи и наша автономна власт одобри п Задруга Српкиња изведе ту депу мисао на задовољство свију претпостављених, утрошивши у то 2200 круна.
Јуче у недељу 27. новембра (10. део. ц,) г. после св. литургије освећено је то ново забавиште на свечан начин од проте г. Милана Ћирића у присутности целог одбора женске задруге, месног школ. одбора, срп. више дев. школе и многих других грађана. Женски одбор је спремио том прпликом и мало напитка са закуском за госте и децу.
На овај начин смештени су сад — осим гимназије — сви наши овд. народни наставни заводи у ев. николајевекој порти и сад имамо ту дневно на окупу —800 наше деце.
ЖЕНСКИ СВЕТ
281.
Забавиште ће се отпочети поново после кратког прекида, у четвртак 1. (14) децембра, о. г.
Четрдесетгодишњица. У четвртак, 17. (80.) новембра о. г., провлавио је своју 40-годишњицу г. Александар Коњевић, бачко-брестовачки учитељ. Исти служи од 18. (80.) новембра 1865. г. непрекидно у Бачком Брестовцу, близу Сомбора. Ово је једини учитељ у митрополији српској, који је седпо као председник у својој црквеној општини, поред тога још као врстан, савестан и вредан учитељ. И на тај дан, баш кад је навршио равно 40 година своје службе, приредили су му његова црквена општина и његови садругови, учитељи из околине, лепу славу. Господин (теван Арсеновић, као најстарији члан сомборског среског учитељског збора, сазвао је за тај дан у Брестовац управну седницу, те да, поздраве свога председничког заменика Александра Коњевића, а општина је приредила у св. цркви благодарење, које је пред многобројним народом оделужио из почасти катихета сомборске учитељеке школе, г. Стеван пл. Стралтимировић. После црквеног обреда пескупио се сав народ и ученици у српску основну народну школу и кад је изасланство довело елављеника у дупком пуну дворану, поздрављен је општим уекликом: живео! Чим се утишали усклици, поздрави слављеника лепим изразима, пуним похвале на његов учитељски рад главни школ, референт. г. Ђорђе Шотовић, који је на новинарски позив дошао да ода пошту једном заслужном трудбенику школе и просвете народне. За њим се ређали поздрави одг. (О. Арсеновића, учитеља сомборског, у име среског учит. збора, од председника црквене ошштине и председника, месн. школ, одбора, као месних школ. власти, од једног старог ђака, који има данас у тој школи своје унуче, од председника срп. учитељеког конвикта, г. Арк. Варађанина, као управном члану конвикта од поглаварства политичне општине, од месне рим-кат. и јеврејске општине, као и од колега ових веропсповеди. Назад су га поадравили ученици и ученице и предали му у знак своје љубави и поштовања по један венад свежа цвећа. Ова лепа пажња пи ово евестрано поштовање гануло је слављеника до суза и захвалио се свима у неколико топлих речи, рекавши: кад осећаји говоре, речи ћуте.
После ових поздрава прешло се у собе учитељеве, те се п тамо уз чашу пива и ракије продужили поздрави појединих пријатеља и поштовалаца слављеникових. У један сат по подне приређен је у великој гостионици заједнички леп п богат ручак, на коме је учествовало преко 60 особа. Ту се продужили поздрави у српским и мађарским наздравицама, које су изазивале одушевљене усклике: „живео! и пропраћене су од реда са „многаја љета . Здравице су одаване и осталим гостима, и многе су поред „многаја љета, зачињене лепом ерпском песмом, у којима се одликовала евојим умилним гласом млада учите-