Ženski svet

РАЗНО.

КЊИЖЕВНОСТ.

Гојење живине. Да би се живина што пре подгојила за клање, ваља је хранити у затвореном простору оном храном, која се најлакше вари, а то је брашном хељдиним, кукурузним и јечменим. Најбоље је хељдино брашно. Свако од овога ваља помешати са обраним млеком. Храна се даје у чистим судовима двапут дневно. Да би се храна боље сварила треба у њу помешати 4 до 5 грама туцаног брашна од изгорених костију, дрвеног угља или истуцаног кремена (сицилијума). Разуме се по себи, да 'треба увек имати у приправности довољно чисте воде живини за пиће. Кад живина достигне повољну тежину, треба је одмах употребити за клање, јер иначе се очемери и почне брзо да опада; добије ко неку грозницу и неће даље да једе Да ее раеплаше врапци од трешања. Врапци се плаше од црвених крпа; зато ваља по највишим гранчицама на трешњи повезати неколико крпа од црвене материје. Кад ветар разњија крпе, врапци се плаше и беже. Исто је тако добро повсзати на највише место парчад од разбијеног огледа' а. Светлуцање ових на сунцу плаши врапце. Убијена сврака или голуб кад се намести на мотки као да ће летети, такође плаши врапце.

Средиште (канцеларија) за бееплатно давање еавета и упутстава омладини. Од ове године постоји први биро за давање савета омладини у погледу на даље самообразовање. ступање у ову или ону практичну струку, отварање малих радња, склапање трговачких, друштвених и персоналних уговора, похађање страних земаљ>а и т. д. Џрактичност тог завода тако се показала велика, да се особље тог зван а (уреда) удвостручило. Управник публиковао је недавно практично дело о „Избору позива“. Седиште тог звања је у Бостону. Такво је уређење и наш Привредник, који већ 15 година корисно и успешно ради. За нејаку децу и сиротињу све је бесплатно. А помоћници и одрасли Срби морају да су чланови (претплатници) „Привредника“ (са 4 круне годишње), па се онда и њима све бесплатно чини. Ко не ће да буде ни члан ни претплатник, тај може са Привредником само преко повереника опћити. Што ми Срби дакле већ 15 година имадемо, то уводи остали свет сад тек, и хвали се већ после 2 године великим успесима. Користите се, дакле, сви Срби свуд, најиздашније свима Привредниковим корисним практичним и модерним уредбама, са којима би.се и већи народимогли поносити. Жена у иеторији ерпекој. Г. Мита Ђорђевић учитељ и управитељ срп. више девој. школе у Н. Саду извадио је из наше прошлости а нешто и из садаш-

њости 22 женска примера, који могу служити за углед нашем женском нараштају на пожртвовном, просветном и добротворном попришту. Слике су приказане прошле и ове године у часопису „Жени' 1 а сад су прештампане у засебну књижицу од 43 стране велике осмине. Цена је: 30 потура комад. Могу се добити код пнсца. Препоручујемо нашем женсксм свету ову књижицу. Десети Извештај главног одбора друштеа за чување народног здравља. о друштвеном раду у 1911. год. Ово друштво стоји под високом заштитом Њ. В. краља Петра, који даје друштву стдлну годишњу потпору од 3005 дин. Друштво потпомаже и држава са годишњим прилогом од 5000 динара за књижевпе цели и 2000 дин. даје за поТпору, да се отварају течајеви за домаћице , те је тако друштво већ прошле године место 2 таке школе отворило 4 школе засељачке домаћице. Београдска општина даје друштву у помоћ годишње 3000 динара за издржавање -летњиковца за слабуњаву децу. А друштво _Првеног Крста“ прилаже ЗСОО дин. годишње за оснивање здравственог музеја. Благотворни рад овог друштва помажу и други племенити људи, међу којима и митрополит београдски Димгтрије и познати родољуб Љубомир Р. КрсмановиИ са 500 дин. Друштво издаје лист „ Здравље* , који треба да држи свака боља кућа, јер ће се из њега много научити како ваља своје и својих драгоцено здравље чувати, а не кошта више од 2 динара или 2 К годишње, а излази сваког месеца у свескама од 2 штампана табака. Многи имућни људи и корпорације претплаћују тај лист у више примерака па га распоклањају сиромашнијим школама, књижницама и појединим људма. Лане је разашиљан.тај лист у 12.368 примерака. Већ и та страна показује, како је тај лист популаран. 0 Немцима. Издавачко књижарско друштво „Напредак“ у Земуну издало је скорим књигу под наеловом: „О Немцима“, коју је написао др. Милош Тривунац, Цена је К 2'50 Може се добити у Земуну код друштва „НапредакТ Књига има 175 стр. веће осмине, лепо је украшена у тврдим корицама и може много занимати и ученију класу, која тражи обавештаја о карактеру и тжњама великог немачког народа. „Приповетке“. Ги Де Мопасана, (са предговором Г. Бранка Лазаревића), превео с француског Гргур Берић. И ову је књигу издало горње земунско друштво ~Напредак“, у лепим тводим корицама. Издање је укусно, а књига има 204 стране веће осмине. Цена К 3‘50. Читаоци лепе књижевности могу наћи у овим приповеткама и поуке и насладе. Књижевна понуда. Иза покојног Ивапа МаширевиЛа, протојереја и уредника „Ђачког Пријатеља“, остало је <OO примерака тог ваљаног и илустрованог ђачког листа у потпуним бројевима, који су у претплати вредњпи 5 К. Госпођа удова Даринка МаширевиЛ, вољна је. да распрода те листове, и нуди их у пола цене, т. ј. за 2 £0 К примерак. Лист је врло добар и ми најтоплије препоручујемо нашим родителшма, јер ће тиме дати својој учећој се омладини у руке лепу и поучну лектиру, а уједно ће учинити богоудно дело, јер ће испомоћи овој сиротој удовици, да олакша судбу своју и своје многобројне и незбринуте дечице.

Бр. 7. и 8. ЖЕНСКИ СВЕТ

189