Život studenata u Sjedinjenim Državama Amerike

Интересантно је на пр. како амерички студент решава своју тренутну финансиску кризу. Рецимо, вечерас му треба два долара, хоће да иде у позориште или тако нешго. Он не тражи зајам, нити пада у очајање, већ зађе од радње до радње или од куће до куће и сугерира да би требало опрати излоге, прозоре, почистити тротоар или одбацитп снег и томе слично. Газде и газдарице знају да је то студент и радо му дају прилику да заради који долар, наглашујем да заради, а неда му се поклони. На тај начпн је без милостпње, на основу оправдане зараде, решен проблем тренугне финансиске кризе. Верујте ми, драгп слушаоци, да су то ти амерпчки студенти који дајунадар свој новчанп прплог, одело и обућу својим колегама у Европи.

Немојте да помислите да су тп студенти који раде физичке послове зато бедни, отрцани и прљавп. Не, напротив, они су куд и камо чпстији, здравији и елегантнији од наших студената. Наравно, кад физички раде, они су у радннчком оделу и запрљају се, али се после окупају и пресвуку. Грађани университетских градова врло радо излазе у сусрет студентима и дају им прилику да зараде. Да би се уверио, неколико сам пута посматрао студенте када копају, товаре, ложе или раде неки другп посао. Могу вам рећи да су послодавци задовољни са студентима раденицима, јер се они у вредноћи и снази ни мало не стиде простпх раденика.

Као илустрацију овога што сам испричао, навешћу нешто из живота нашег великог научника светског гласа Михаила Идворског-Пушша. Он је у својој феноменалној аутобиографији, која је добила прву иаграду једног њујоршког књижевног фонда, описао какве је он физичке радове обављао.

20