Zlatiborski pravnički dani
Златибор 2009 Социјална права и економска криза
жај појединаца, породица, других друштвених група, скупина, слојева и класа у којима је изражена или постоји вероватноћа да се може погоршати или угрозити њихова социјална сигурност". 7“ Дакле, запосленим лицима у животу и на раду или у вези с радом или поводом рада могу се десити одређени догађаји који утичу на њихову радну способност, што изазива њихову спреченост за рад, а затим и губитак зараде.
4. Социјална сигурност као циљ
Социјална сигурност јесте, дакле, циљ чијем остварењу је подређена делатност појединаца, друштвених група и државе. То је, дакле, оно чему се тежи у сваком друштву. Циљ који има своју вредност, али кога није лако остварити нити он пак, може за свагда бити остварен. Потреба за њим је перманентна и увек се изнова постављају захтеви за његовим остваривањем. Иза ове социјалне потребе стоје организовани и институционализовани социјални системи који својим функционисањем на основу унапред утврђене и испланиране политике развоја (економског и социјалног) обезбеђују њено задовољавање. То је потреба која подразумева задовољавање одређеног нивоа животних и радних услова. Потреба за социјалном сигурношћу јесте социјална потреба човека и он је може задовољити сам, дакле, као појединац или у оквиру друштвене групе, као њен припадник. Неспорно је да је реч о једној врсти социјалне потребе, која је постављена на један апстрактан начин, чиви се, из разлога указивања на њену друштвену вредност. Овим називом се покрива један комплекс међусобно повезаних и зависних конкретних социЈалних потреба, које припадају истом типу потреба. Реч је о потребама, као што су потреба за сигурношћу здравља, материјалном сигурношћу, материЈалним ресурсима, емоционалном (психолошком) сигурношћу, правном сигурношћу, друштвеном сигурношћу." Ова потреба претпоставља обезбеђење животних, радних и друштвених услова појединцима и друштвеним групама. Реч је о потреби која је у свом називу усмерена на тачно одређену друштвену вредност а која се назива социјална сигурност.
Овде се поставља захтев да се одреди значење синтагме "социјална сигурност". Ово је неопходно да се учини како би се утврдиле области друштвеног живота у којима се ова потреба остварује и задовољава. Но, пре тога ваља указати на неке дефиниције социјалне потребе. И овде је присутан метод негативног одређивања социјалне потребе. Тако, она се дефинише: "као не-
°° Thid.
10 садржини ових потреба вид. у Вјекослав Миличић, „Антрополошко-аксиолошки сустав потреба као матично подручје људских права“, Зборник Правног факултета у Загребу, бр. 5-6/1989.
466