Zlatiborski pravnički dani
Златибор 2009 Социјална права и економска криза
регионалним инструментима развијеним у Латинској Америци“ и Африци . . 2
(који, међутим, покривају само здравствену заштиту)“'; регионалним акцио-
ним плановима и политичким препорукама за Африку.
Са националног становишта, треба запазити да је право на социјалну сигурност експлицитно или имплицитно признато као уставно право.
2. МОР и социјална сигурност
У складу са овлашћењима утврђеним у свом Уставу из 1919. године, МОР је непрестано придавао велики значај питањима социјалне сигурности. Наиме, у Преамбули МОР-овог Устава констатује се да Организација има мандат да побољша услове рада, између осталог, путем "превенције незапослености, ... заштите радника од болести, смрти и повреде као последице његовог посла, ... осигурања за старост и повреде". Овај мандат, поново потврђен 1944. године у Филаделфијској декларацији“, која је инкорпорисана у Устав МОР-а, признаје "узвишену обавезу Међународне организације рада" да надаље широм света подстиче програме којима ће се, између осталог, постићи "проширење мера социјалне сигурности ради обезбеђивања основног прихода за све којима је таква заштита | потребна и свеобухватне здравствене за-
23 = штите", као и "обезбеђење старања о деци и материнске заштите". Неколи-
ИЛИТИ
= Према Преамбули Уговора, Европска унија потврђује своју "приврженост фундаменталним социјалним правима" (чланови 136, 137, пар. Ш(с), (д), Споразум о формирању Европске уније (пречишћени текст): Службени лист Европске заједнице, С325, 24. децембар 2002.). Е
20 Према Члану 9 Сан Салвадорског протокола, "1. Свако ће имати право на социјалну сигурност која ће га штитити од последица старости и неспособности услед које није у физичкој или менталној могућности да обезбеди средства за достојанствену и пристојну егзистенцију. У случају смрти носиоца права, бенефиције из социјалног осигурања пренеће се на његове наследнике. 2. За особе које су запослене, право на социјалну сигурност покриваће најмање здравствену заштиту и накнаду или пензију у случају повреде на раду или професионалног обољења и, за жене, плаћено материнско одсуство пре и после рођења детета" (Додатни протокол уз Америчку конвенцију о људским правима у подручју економских, социјалних и културних права, Сан Салвадорски протокол, 17. новембар 1988.
7 Према Члану 16 Афричке повеље о правима човека и народа: "1. Сваки појединац имаће право да ужива најбољи могући статус физичког и менталног здравља. 2. Државе-потписнице ове Повеље предузеће неопходне мере ради заштите здравља свог становништва и обезбеђивања медицинске неге у случају болести" (усвојено на 18. Скупштини председника држава и влада, 27. јун 1981., Најроби).
22 Као што је напред речено, Међународна конференција рада је у Филаделфији, 10. маја 1944. године, на свом 26. заседању, усвојила Декларацију о зуз! ! циљевима МОР-а.
23 "Закључци о социјалној сигурности", пар. 1, у МОР, 2001.
472