Zlatiborski pravnički dani
Златибор 2010 Остваривање и заштита социјалних права
Србији, без обзира на његову дужину“. У Србији се, дакле, увек примењује директно утврђивање пензије, без обзира на то да ли се пензија одређује искључиво на основу нашег законодавства или уз примену међународног уговора о социјалном осигурању, јер у сваком случају из обрачуна произилази иста висина пензије. При томе, пензијски стаж из друге државе уговорнице (или из треће државе) узима се у обзир само ради утврђивања да ли је у одређеном случају испуњен услов навршеног пензијског стажа.
Придодати стаж. При израчунавању пензије примењује се и институт придодатог стажа, који се придодаје навршеном пензијском стажу поводом одређивања инвалидске и породичне пензије. Разлог за рачунање придодатог стажа јесте у томе што се инвалидна и породична пензија по правилу одређују у износу који одговара дужем пензијском стажу од стварно навршеног, а у циљу надокнаде за будући стаж који се у одређеном случају више неће моћи остварити због настале инвалидности или смрти. У Случају Србије, када се право остварује применом међународног уговора, тај се стаж не рачуна у целини, него у односу између пензијског стажа навршеног у Србији и укупног пензијског стажа навршеног у државама уговорницама. Наиме, полази се да се и у пензијском осигурању друге државе уговорнице такође остварује право на инвалидску и породичну пензију у већем износу у односу на навршени пензијски стаж у том осигурању.
Претварање инвалидске у старосну пензију. Неки уговори о социјалном осигурању садрже и одредбе према којима се инвалидска пензија претвара у старосну, када се испуне услови старосне границе за ту пензију“. Такав начин одређивања пензије произилази из пензијских система држава, у којима се инвалидска пензија остварује у целости у држави у којој је наступио ризик инвалидности а не одређује се сразмерно пензијском стажу навршеном у свакој од држава уговорница, већ се претвара у старосну пензију када су за то испуњени услови у обе државе уговорнице и тада се у пензијском осигурању сваке од њих одређује и даље исплаћује сразмерни део пензије. Како се може видети, обавеза за одређивање и исплату пензије у оваквим случајевима за другу државу уговорницу не настаје остваривањем права на основу инвалидности, него тек након испуњавања услова за старосну пензију у обе државе уговорнице.
Социјално-заштитна давања. Посебно место у примени међународних уговора о социјалном осигурању припада давањима социјално- заштитне природе, тј. давањима којима се обезбеђује најниже примање корисника.
56 Чл. 61-70. ЗПИО
27 То је Општа конвенција с Француском (чл. 11) и Конвенција с В. Британијом (чл. 14)
38 У пензијском осигурању Србије то је најнижа пензија, према чл. 76. ЗПИО, која се остварује од 1. јануара 2006. године
360