Zlatiborski pravnički dani
Златибор 2010 Остваривање и заштита социјалних права
спречености за рад (тзв. боловања) што је довело до временског ограничавања трајања овог права на шест месеци без прекида или 12 месеци са прекидима у последњих 18 месеци. По истеку овог рока осигураник се обавезно и без изузетка упућује на вештачење радне способности пред надлежним пензијско-инвалидским органом, при чему се занемарује опште правило према коме здравствено стање осигураника треба да указује на губитак радне способности, односно да се не очекује побољшање његових здравствених способности (чл. 81. ст. 2. 330). Треба нагласити да овакво решење није специфичност Србије већ да постоји и у западноевропским земљама.“
Надлежном пензијско-инвалидском органу се оставља рок од два месеца да донесе решење којим се утврђује постојање или непостојање радне способности. По истеку тог рока терет накнаде зараде пада на организацију за пензијско и инвалидско осигурање. Проблем настаје и у техничком смислу јер се на овај начин повећава ионако енормно велики број вештачења у Фонду за пензијско и инвалидско осигурање који неминовно пада у «доцњу» према Заводу за здравствено осигурање и због тога мора да плаћа накнаду зараде за време привремене спречености за рад за време трајања поступка оцене радне способности од 61. дана.
У поступку који претходи вештачењу, односно оцени радне способности осигураника орган надлежан за решавање о правима из пензијског и инвалидског осигурања обавезно врши стручну обраду предмета (контролу уредности поднетог захтева и верификацију предлога за утврђивање инвалидности, излиставање података матичне евиденције о пензијском стажу подносиоца захтева) и прибавља податке о раду подносиоца захтева (потврда о радном месту са описом посла) и након тога доставља предмет органу вештачења. Достављање предмета у рад органу вештачења врши се у форми налога, који у себи садржи, поред идентификационих података подносиоца захтева и опредељење коју медицинску чињеницу треба вештачити, указивање на посебна питања о којима орган вештачења треба да се изјасни, податак о укупном пензијском стажу подносиопа захтева и податак о томе да ли је подносилац захтева запослен или не.
Вештачење инвалидности
Вештачење инвалидности, односно радне способности, као најзахтевнији сегмент вештачења о медицинским чињеницама од значаја за остваривање права из пензијског и инвалидског осигурања састоји се из личног прегледа, који обухвата анамнезу, објективни налаз по системима и органима, детаљ-
5
Вид.: ISSA i SSA: Social Security Programs Throughout The World, dostupno na Web site: http://www.socialsecurity.gov/policy/docs/progdesc/ssptw/2008-2009/europe. pdf. (посећено 13.7. 2010).
371