Zlatiborski pravnički dani

Златибор 2010 Остваривање и заштита социјалних права

Покретање поступка за остваривање права из инвалидског осигурања

Законом и Правилником прописано је да је за покретање поступка остваривања права по основу инвалидности, неопходан захтев осигураника коме претходи предлог за утврђивање инвалидности издат од стране изабраног лекара на одговарајућем обрасцу (предлог за вештачење – образац 1.), са којим се сагласила надлежна лекарска комисија здравствене установе. Ако предлог за утврђивање инвалидности није оверен од стране надлежне лекарске комисије здравствене установе, поступак се може покренути само под условом да је осигураник уплатио на рачун фонда одређени износ за трошкове вештачења, који ће му бити враћени уколико се утврди постојање инвалидности Поступак давања претходне сагласности на предлог за утврђивање инвалидности уведен је (законом из 2003. године) у циљу обезбеђења формално исправне и потпуне медицинске документације.

За покретање поступка остваривања права на породичну пензију у којем је потребно прибављање одговарајућег налаза, мишљења и оцене органа вештачења о потпуној неспособности за рад издржаваног члана уже породице, уз захтев за признавање права и медицинску документацију неопходно је и подношење предлога за вештачење за који се не тражи сагласност лекарске комисије здравствене установе.

Предлог за утврђивање инвалидности није потребан за покретање поступка за остваривање права на новчану накнаду за телесно оштећење, односно права на накнаду за помоћ и негу већ је потребно уз захтев за признавање права приложити само медицинску документацију.

Медицинска документација која се користи у поступку вештачења инвалидности мора бити издата од надлежних здравствених установа на прописаном обрасцу и обухвата отпусне листе, специјалистичке налазе, дијагностичке тестове и лабораторијске налазе. Медицинска документација потребна за верификацију дијагнозе основне болести мора да садржи податке о почетку и узроку болести или околностима под којима је повреда настала, току лечења и медицинске рехабилитације и садашњем здравственом стању. Правилник прописује обавезан минимум медицинске документације неопходан за верификацију дијагнозе према врсти обољења.

Треба нагласити да су у великом броју случајева осигураници приморани да поднесу захтев за остваривање права на инвалидску пензију. Наиме, Законом о здравственом осигурању (у даљем тексту 330)“ извршено је заоштравање услова за остваривање права на накнаду зараде за време привремене

Закон је објављен у "Сл. гласнику РС", бр. 107/05. 370