Zlatiborski pravnički dani
Златибор 2011 Социјална права и европске интеграције
Земље континенталне Европе (Аустрија, Белгија, Француска, Немачка и Луксембург) чине трећи модел (западно европски и корпоративни) који се увелико ослања на накнаде за незапосленост које почивају на осигурање и старосним пензијама. Такође су присутне и велике шеме накнада за инвалидност које се, у бизмарковској традицији, прикупљају доприносима из дохотка запослених. Са ширењем Европске уније ови варијатети се увећавају тако да се уз ова три типа у литератури помиње и четврти јужноевропски кога чине медитеранске земље (Грчка, Италија, Шпанија и Португалија) које своје расходе усмеравају на пензије и дозвољавају висок ниво сегментације социјалних права и статуса. Овај модел социјалне сигурности углавном почива на заштити запослења и омогућава превремено пензионисање, што nORE yay |e сегменте становништва у радној доби из учествовања на тржиту рада.“ Оно што је овим овим облицима заједничко јесте:
- на првом нивоу, јавно и обавезно пензијско осигурање, које је установљено и спроводи се на основу закона, у коме се осигурава и остварује солидарност у националним оквирима и које својим корисницима јамчи одређени ниво давања, у складу са међународно прихваћеним стандардима (МОР, односно Савета Европе).
- на другом нивоу (стубу) додатна пензијска осигурања, по правилу везана уз струковно осигурање
- на трећем нивоу, добровољно и индивидуално осигурање, препуштено избору сваког појединца, у сваком погледу.“ Овакав облик пензијског система на три нивоа настао је и развијао се праксом у европским државама са тржишном привредом (чланице савета Европе и тадашње Европске економске заједнице), а развио се нарочито након Другог светског рата.
Осим наведене две повеље о социјалним и другим правима, Европска унија има и одређене акте, обавезујуће и необавезујуће природе, којима уређује подручје социјалне сигурности, укључујући ту и пензијско оси: урањеи односе између институција које учествују у његовом спровођењу. Полазећи од наведених аката ЕУ, европски социјални модел темељи се на следећим елементима:
- забрана сваког облика дискриминације засноване на полу, раси, боји, етничком и социјалном пореклу, генетичким карактеристикама, језику, вери или личним уверењима, политичким ставовима или било чему друге
ave Rys, Adhesion a |’Union europeenne des pajs en tranyition d’Europe centrale: quelques questions de protection sociale, Rewue internationale de securite sociale, 2001. 54(2-3), 210. aD. Hecquet, Le developpement et de role des regimes complementaires, Geneve: Assocation Internationale de Securite Sociale, 1984, erp. 9. 184