Zlatiborski pravnički dani

Златибор 2011 Социјална права и европске интеграције

шне привреде на социјално економски положај запослених усклађује кроз социјални дијалог између синдиката и послодаваца. Уставни принцип о социјалном дијалогу у нашем правном систему спроведен је кроз законску могућност установљавања социјално-економског савета. Законом о социјалноекономском савету, из 2004. године основано је и делује Социјално-економски савет, који функционише на "идеји тростране сарадње Владе Републике Србије, синдиката и удружења послодаваца с циљем успостављања развоја социјалног дијалога у питањима од значаја за остваривање: 1) економских и социјалних слобода и права човека, 2) материјалног, социјалног и економског положаја запослених и послодаваца и услова њиховог живота и рада: 3) развој културе преговарања; 4) подстицања мирног решавања колективних радних спорова и 5) развоја демократије.

У пракси Социјално-економски савет изјашњава се и о законским предлозима из области рада и социјалне сигурности, укључујући ту и систем пензијског осигурања. Како се може видети, улога овог тела је саветодавне природе; оно не одлучује, али његова мишљења и ставови имају снагу договора социјалних партнера, о којима при доношењу одлука у области рада и социјалне сигурности треба водити рачуна.

У пензијском осигурању, социјални дијалог обезбеђен је у саставу Управног одбора фонда. Управни одбор фонда има 21-ог члана, и то по седам представника осигураника, послодаваца и корисника права (члан 155 ЗОПИО).

Пензијски систем. Европска концепција пензијског система, без обзира на то темељи ли се на критеријима Бизмарковског (рад) или Бевериџовог модела (нација), заснива се на општем и јавном пензијском систему генерацијске солидарности - систему одређених давања (1 стуб), додатном пензијском систему факултативне природе који се темељи на професионалним елементима (предузеће, скупина предузећа, привредни сектор или грана, удружења припадника самосталних делатности), које се може финансирати применом генерацијске солидарности или капитализације (П стуб) и на индивидуалном добровољном пензијском осигурању, у коме (будући) осигураник сам бира носиоца, начин и услове осигурања и финансира то осигурање (Ш стуб). За разлику од европског, нашем пензијском систему недостаје П стуб што је и највећа неусклађеност нашег система с европским социјалним моделом.

УТ - Закључне констатације

У овом раду испитана је усклађеност пензијског система наше земље са правном тековином (асдитл соттипаштатте) Европске уније, сматрајући при томе да правни оквири ЕУ-а нису само формалне природе, већ одређују

206