Borba, Feb 28, 1992, page 8
Ссив О ЗАХТЕВУ СЛОВЕНИЈЕ ЗА ПРИЈЕМ У
ЧЛАНСТВО ММФ
Београд. — Савезно извршно веће је разматрајући предлог Републике Словеније за пријем у чланство ММФ-а закључило да има пуно разумевања за захтев те републике, али се претходно морају испунити неки услови.
Како јавља Секретаријат СИВ-а за информације, чланство Словеније у ММФ-у би се могло реализовати тек када се заврше договори у оквиру конференције ЕЗ о Југославији и у Савету безбедности Уједињених нација.
Услов је и да Словенија буде
Грво услови
примљена у чланство Уједињених нација, затим да се задржи чланство Југославије у Фонду са неизмењеним правима и обавезама уз додељивање Словенији посебних квота, као и да се претходно регулишу сви међусобни финансијски односи у земљи и према иностранству. О овим ставовима гувернер Народне банке Југославије обавестиће генералног директора Међународног монетарног фонда и извршног директора Фонда за Југославију.
(Танјуг)
ТРИБИНА СРПСКЕ ЛИБЕРАЛНЕ СТРАНКЕ У
НОВОМ САДУ
Трећа Југославија као превара
Нови Сад. — Ми немамо ништа против да Србија са Црном Гором живи у истој држави, али је увреда за српски народ и бацање прашине у очи то што се тврди да та држава треба да се зове Југославијом. Она се може назвати различитим именима, рецимо Српско-црногорском федерацијом, Црном Србијом, Гором Србијом... Али, никако Југославијом — рекао је Ha прексиноћној трибини Српске либералне странке у Новом Саду др Коста Чавошки.
Одговарајући на питање зашто Слободан Милошевић толико инсистира да се та држава назове Југославијом, Чавошки је нагласио да тиме Милошевић хоће да прикрије чињеницу да је изгубио државу. „Он не само да је обећао грађански мир; да ће сви Рон жи-
вети у једној држави, већ и да се ЈНА неће повући са оних територија чије становништво жели да остане у Југославији. На свим тим обећањима Милошевић је доживео пораз и да би то сада прикрио сада нам нуди трећу Југославију истакао је лидер либерала, и додао да је више него очигледна и превара која нам се даље нуди у виду очекивања по којима ће, у трећу
Југославију ући и Босна и Херцего-
вина и Македонија.
Александар Петровић окарактерисао је власт као „мафијаше који владају комунистичким методама“. Он се залажио за парламентрну монархију коју види не „као институцију лидерства, већ као чувара печата демократије“.
3. GERI TT
ПИСМО УКРАЈИНСКОГ ДРУШТВА из ВОЈВО-
ДИНЕ
Под психозом угрожености
Нови Сад. — Друштво за украјински језик, културу и књижевност Војводине упутило је отворено писмо Бутросу Галију, генералном секретару Уједињених нација, Парламенту Украјинске Републике, Комисији за заштиту људских права КЕБС, Скупштини Југославије, Посматрачкој мисији Европске заједнице, као и Влади САО Славоније, Барање и Западног Срема, те Центру за антиратне акције у Београду. У писму се каже:
— Обраћамо вам се да неодложно размотрите питање угрожености украјинске националне мањине на просторима Славоније, Барање и Западног Срема... У међунационалним конфронтацијама и ратним сукобима украјинска национална мањина није имала никаквог разлога да се стави у службу било које од сукобљених страна.
Они који су се нашли у униформама и под оружјем на једној или другој страни били су на то присиљени, те им није остављена могућност легалне неутралности.
— Украјинци који су остали на својим огњиштима у Славонији, Барањи и Западном Срему без разлога се третирају као непријатељи и постају свакодневне жртве и после престанка војних дејстава на тим просторима. Управо у време примирја у Вуковару и околини страдало је неколико невиних припадника украјинске народности, а најсвежији пример тог безумља је масакр над трочланом породицом Павла Стефањука у Вуковару (Пролетерска 132) која је страдала на вече 22. фебруара ове године.
Ж. С.
ПРЕДЛОГ РЕФОРМСКЕ ДЕМОКРАТСКЕ СТРАН-
КЕ ВОЈВОДИНЕ
Нови устав
Нови Сад. — Реформска демократска странка Војводине позвала је и званично ових дана опозицију Србије на писање новог Устава Србије. Странка је упутила писмо на адресе Српског покрета обнове, Народне сељачке странке, Српске либералне странке, Народне радикалне странке, Демократске странке, Демократске заједнице војвођанских Мађара, УЈДИ-а и Реформиста Србије,
које зове на припрему модела алтернативног демократског Устава Србије уз молбу да те странке известе о својој спремности да учествују у том раду, о својим примедбама и предлозима, као и експертима за област уставног права који би били спремни да том послу
посвете део свога времена и
интелектуалне снаге. 3. C.
ПИСМО ГРУПЕ СРБА ИЗ НОВОГ ПАЗАРА ГЕНЕ-
РАЛШТАБУ
Војну индустрију. у – Санџак
Нови Пазар. — Убрзано измештање јединица Југословенске народне армије из Македоније од којих неке, ових дана, уточиште налазе у санџачким градовима, посебно Тутину, Новом Пазару и Сјеници изазива све жешће реакције и Муслимана и Срба. Само два
Писмо Милошевићу
„Убеђени да се Рашка област, од исламске најезде може сачувати само насељавањем српског становништва, досељеника и повратника, обраћамо Вам се са молбом да Вашим аутсритетом допринесете да се наш захтев, односно предлог упућен Генералштабу ОС СФРЈ, Министарству одбране Србије и Штабу ТО Србије позитивно реши.
Ово је за Вас и нас историјски тренутак који треба искористити“ — стоји у писму које је група грађана српске националности из Новог Пазара ових дана упутила Слободану Милошевићу.
дана после писма које је Расим Љајић, секретар СДА за Србију упутио Генералштабу Оружаних снага Југославије и Министарству одбране Србије, са својим дијаметрално супротним виђењем овог проблема огласили су се и Срби.
У писму које је група грађа-
на српске националности (међу којима су и неке виђеније личности политичког живота Санџака) упитала Генералштабу ОС СФРЈ; Министарству одбране Републике Србије и Штабу Територијалне одбране Србије, за разлику од Љајића, тражи се „повећање броја припадника армије у Рашкој 06ласти“ и посебно „формирање касарни и гарнизона у Тутину и Сјеници и ојачање гарнизона у Новом Пазару“.
Поред овог, тражи се и измештање погона војне индустрије и ремонтних завода у неку од општина Рашке области (негде између НовогПазара и Сјенице — као и „премештање једне од средњих или високих војних школа из Задра, Кар-
ловца или Загреба у Нови Па-
зар".
„Сматрамо да би ово био један од начина да се делује на смиривање напетости у Рашкој области, као и да се утиче на задржавање даљег исељавања Срба из колевке српске државности — Рашке. Ово не би захтевало посебна улагања, а вероватно би утицало на то да ови простори не доживе судбину Косова и Метохије. Такође предлажемо да се сва војна лица досељавају са породицама и у индустријским 06јектима запошљавају искључиво људи са стране — досељеници“ — каже се у писму које је група Срба из Новог Пазара упутила војном врху Југославије и Србије:
3. Ш.
ЗА 1. И 2. МАРТ ЗАКАЗАН РЕФЕРЕНДУМ О ТЕРИТОРИЈАЛНОЈ И ПОЛИТ-АУТОНОМИЈИ АЛБАНАЦА У ПРЕШЕВУ,
МЕДВЕЂИ И БУЈАНОВЦУ
Општине — република2
Референдум заказала „Скупштина за територијалну политичку аутономију Албанаца у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи“,
која је основана 16. фебруара
После све силе референдума о политичким, територијалним и културним аутономијама различитих крајева (бивше) Југославије и садашње Србије који су одржани последњих година и месеци, за први и други дан марта 1992. године заказан је још један — на самом југу Србије. Заказала га је „Скушштина за територијалну и политичку аутономију Албанаца у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи“ и то на седници „која је одржана 16. фебруара 1992. године, када је, на основу до сада позантих података, „Скупштина“ и основана.
Према Одлуци коју је потписао Ибрахим Кадриу, председник Скупштине, грађани ће за „ЗА“ или „ПРОТИВ“ одговорити на питање: „Да ли сте за територијалну политичку аутономију Албанаца у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи са правом прикључења Косову7“, а изјашњавање ће се организовати у „насељима са албанским становништвом“ у ове три општине. Иначе, текстом одлуке није прецизирано да ли се изјашњавање односи само на Албанце, или и на Србе и друге народе који живе на овом простору, као ни то какве су даље намере „Скупштине“.
Поред Одлуке о расписивању референдума, Скупштина се, до сада, огласила и Оснивачком политичком декларацијом, коју су потписали Риза Халими, председник Партије за демократско деловање из Прешева и Али Ахмети, председник Демократске партије Албанаца Прешева. У декларацији су дати „основни разлози оснивања Скупштине и проглашења референдума“.
новоформиране
„Досадашња пракса је недвосмислено показала да садашње српско руководство није спремно да обезбеди ни најелементарнија права другим националностима која су загарантована међународним конвенцијама. Познато је да се у општинама Прешево, Бујановац и Медвеђа интензивно газе и она мала права која су веома ограничена рестриктивним закони-
Молба
_ „Скупштина "за територијалну и политичку аутономију Албанаца у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи“ обавестила је о својим намерама посебним писмом и Организацију уједињених нација, Конференцију о европској безбедности и сарадњи, Европску заједницу, као и Хашку конференцију о Југославији. Од њих је затражено да на предстојећи референдум пошаљу своје посматраче.
О референдуму су обавештени и Слободан Милошевић, Александар Бакочевић и Зоран Соколовић. ма. Стога, јасно је да су око 100.000 етничких Албанаца, који представљају већину на овом подручју, суочени са социјалном, политичком и културном дискриминацијом, уз опасност националне асимилације“ — наводи се
у Политичкој декларацији Скуп-
штине Албанаца југа Србије.
3. ШАПОЊИЋ
ВЕСТПОВЕСТВЕСТПО
| __________________"UUAUUAAK |
ДРУГИ КРУГ ПРЕБИЈАЊА
ДУГОВА: Београд. — Данас ће
се у СДК Југославије одржати други овогодишњи круг „пребијања“ дугова, чији ће резултати бити познати почетком марта. Први циклус мултилатералне компензације у овој години обављен је 30. јануара, а пријавило се 198.691 учесника из целе земље, изузев Словеније и Хрватске. Дугове је у целини или делимично „испребијало“ 52.818 фирми или 26,5 одсто пријављених. Прецизније, пријављено је укупно 124 милијарде и 826 милиона динара дуга, а искомпензирано 19 мили-
јарди и 653 милиона динара.
СТЕЧАЈНЕ ПРИЈАВЕ ЗА 4.000 ФИРМИ: Београд. — Стечај је закуцао на врата око 4.000 фирми. До последњег дана јануара, према најновијим подацима СДК Југославије, пријаве за покретање стечајног поступка поднете су, без показатеља за Словенију и Хрватску, за 4.198 правних лица (4.036 из привреде), која укупно запошљавају 495.268 радника. П1ријаве за покретање поступка стечаја поднете су за 914 фирми у Босни и Херцеговини, 318 у Црној Гори, 593 у Македонији и 2.373 у Србији. У стечају је већ 23 предузећа у БиХ, пет у Црној Го„ри, 270: у Македонији и 188 у Србији. ИСПЛАТА ЗАОСТАЛОГ ДЕЛА ПЕНЗИЈА: Београд. — Исплата заосталог дела пензија за децембар 1991. године, који није исплаћен пензионерима на територији централног дела републике и Косова и Метохије, почеће у петак, 28. фебруара. То је саопштило јуче министарство за рад, борачка и социјална питања ре-
публике Србије.
ПРЕМИНУЛА > УРЕДНИЦА ТАНЈУГА МИРЈАНА ВУЈИ-
ЧИЋ: Београд. — У Београду је јуче ујутро преминула после дужег боловања уредник Танјуга Мирјана Вујичић (Крстић) у 41. години живота.
Мира Вујичић (Крстић) свој новинарски рад започела је у Танјуговој фото редакцији у лето 1975. године као сарадник, а затим врло успешно напредовала у новинарској каријери на пословима уредника рубрике, дежурног уредника и уредника фото редакције Танјуга.
Последње две године радила је у исељеничком УУ сервису Танјугове редакције за иностранство.
НОВИ ЛЕКОВИ ИЗ „ХЕМО-
ФАРМА“: Београд. — Савезна
комисија за лекове регистровала је ових дана 13 нових препарата вршачког „Хемофарма“ који ће се за који дан наћи у апотекама. Реч је о лековима за које не постоји замена и који су раније у Србију стизали из словеначких и хрватских фабрика. Међу њима је „алопрол“ који замењује „Пливин“, „вентолин“, затим „диазепам“, „хемопрес“, „аценосин“ и „аминофилин“ који замењују лекове словеначких произвођача (по истом редоследу) „апаурин“, „модуретиц“, „бринердин“. Б.П.
ИВАНГРАД ИЛИ БЕРАНЕ:
Иванград. — На предстојећем референдуму о државно-правном устројству Црне Горе 1. марта ове године, становници иванградске општине ће се изјашња-
вати и о томе да ли ће се њихо- _
вом граду вратити име Беране, које је 1949. године замјењено именом народног хероја Ивана Милутиновића.
КРЕВЕТ 16,5 МАРАКА:
Будва. — Извршни одбор Туристичког савеза општине Будва утврдио је цјене лежаја у приватном смештају за наредну туристичку сезону. Према цјенама које су утврђене на основу вредности међубанкарског курса марке, цјена лежаја у једнокреветној соби прве категорије у јулу и августу износиће 16,5 марака, двокреветној 13, а у трокреветној 9 марака. 5. II.
| |
KOCI CAUUNIRUTINNGOLUNUUAULNELUT"TSGUIU"G MSG
ai
пара odbi. kva pipe ae az *