Borba, Mar 31, 1993, page 4
4
РАЗГОВОР ДОБРИЦЕ ЋОСИЋА СА ВИЛИЈЕМ КЛАСОМ
С разумевањем и санкцијама
Мирко Кларни
дописник „Борбе“ из Брисела
„Југославија није противник Европске заједнице већ њен партнер“, рекао је председник Добрица Ћосић белгијском шефу дипломатије Вилију Класу, приликом њиховог јучерашњег сусрета у Бриселу.
Након једноипочасовних разговора, југословенска страна била је упадљиво задовољна њиховим тоном и садржајем. југословенско-српски шеф дипломатије Јовановић и председников саветник проф. Стојановић, истицали су разумевање, добру вољу, „интелигентан приступ“ и „уметничке додирне тачке“ саговорника Ћосића и Класа (белгијски министар је, наиме, диригент-аматер). Указивали су, такође, да се приступ белгијског шефа дипломатије у приличној мери разликује од „догматских ставова“, с којима већина европских политичара прилази кризи у бившој Југославији.
Највећи део разговора се, логично, односио на рат у Босни и Херцеговини и судбину Венс-Овеновог мировног плана. Министар Клас је, сазнајемо у круговима југословенске делегације, истакао да никада није сматрао да су само Срби криви за рат. По њему, осуду заслужују све три стране у конфликту, с тим што су се 60сански Срби „неким својим активностима у последње време... посебно истакли“. Додао је, такође, да дели Ћосићеву забринутост због јачања „исламског фундаментализма“.
Клас је, сазнајемо даље у истим круговима, „примио к знању“ уверавања председника Ћосића да међународна заједница „прецењује утицај Београда на Србе у Босни“, али је, ипак, приметио да „Београд има велики ауторитет“ и да ће — уколико изостане кооперативност од стране босанских Срба — „уследити најављене санкције против Србије и Црне Горе“. И то, додао је, упркос чињеници да санкције, лично, сматра „погрешним и на краћи рок контрапродуктивним“, чиме се, заправо, сложио са Ћосићевим упозорењем да ће „даље претње изазвати још већи отпор код народа“.
Према белгијском шефу дипломатије, само се „разумним компромисом могу избе-
ћи непријатније алтернативе“. А то, пре свега, значи да
Веосићев Триполи — Југословенски амбасадор у Либији Душан Симеоновић, уручио је јуче либијском министру за иностране послове Омару Мунтасеру поруку председника СРЈ Добрице Ћосића за либијског лидера Моамера ел Гадафија.
У поруци, југословенски председник упознаје пуковника Гадафија са активностима
српска страна треба да прихвати Венсов и Овенов план „на начин који би омогућио његову даљу дораду и еволуцију“, на који ће три босанско-херцеговачке стране натерати живот, односно, нужност економске сарадње, трговине, комуницирања... У контексту таквог „разумног компромиса“, односно, решења проблема Босне, Клас је најавио и могућност признања СР Југославије, према критеријумима које је утврдила Бадентерова арбитражна комисија.
За разлику од министра Класа, његово Министарство,
Ћосић: „не смета ми ничије оспоравање“
Брисел. — „Као демократи,“
не смета ми ничије оспоравање, па, ни оспоравање господина Шешеља“ — одговорио је председник Ћосић на питања белгијских новинара о захтевима радикалне националистичке деснице за његовим смењивањем.
чини се, још није изашло из „догматских шема“ о кризи у бившој Југославији и одговорности њених протагониста. У званичном саопштењу које је, након јучерашњих разговора, објавило белгијско Министарство иностраних послова, Ћосић се представља као „председник Србије — Црне Горе“, а Југославија се помиње само као „бивша“.
Потврђује се да се дискусија углавном односила на „перспективе мировног процеса“ те се, тим поводом, истиче како је министар Клас свом саговорнику нагласио да „мир и остварење плана зависе сада превасходно од босанских Срба“, те да „Србија — Црна-Гора сносе за то суштинску одговорност“. Према истом саопштењу, „недавно бомбардовање Сребренице од стране авиона који су долетели из Србије, представља довољан доказ о улози Србије — Црне Гореу (босанском) конфликту".
порука Гадафију
које Влада СР Југославије чини ради заустављања рата у бившој БиХ и налажења мирног и праведног решења кризе у тој републици. Такође се изражава уважавање пријатељског и објективног става који либијски лидер заузима према кризи на југословенским просторима. Танјуг
Кољевић: И српски потпис уз пет услова!
Зворник. — Боравећи јуче у Зворнику, доктор Никола Кољевић, један од потпредседника Републике Српске је, говорећи о личним запажањима о току догађања на њујоршким преговорима, између осталог изјавио:
Имао сам прилику да кажем лорду Овену да нико више није учинио за јединство српског народа од њега самог и тактике међународне заједнице која нас све више притиска и доводи нас у ситуацију да будемо све јединственији. А поводом најновијих претњи
како лорда Овена тако и УН, односно Бутроса Галија, мислим да ћемо тим притисцима одолети. Такође, мислим да би добро било да тражимо смењивање лорда Овена као медијатора, јер он више није медијатор него искључиво навигатор. Друго, требало би размислити о једној практичној могућности: ако је муслиманска страна ставила свој потпис уз десет услова, мислим да би српска страна могла ла размисли о томе да да свој потпис уз четири или пет битних услова. 3. Патнавић
6 s
СЛОБОДАН МИЛОШЕВИЋ РАЗГОВАРАО (С ЧУРКИНОМ
увек не
Заменик руског министра иностраних послова Виталиј Чуркин тек ће након данашњих разговора са вођством 60санских Срба на Палама моћи да каже да ли је његова посета уродила жељеним плодом. Након јучерашњих разговора са председником Србије Слободаном Милошевићем Чуркин је уз Реџиналда Бартоломјуа и један од посредника у босанском сукобу рекао тек да су у „добром и корисном разговору“ размењена мишљења о томе „могу ли још бити предузети какви кораци у циљу прихватања Венс-Овеновог плана“ од стране босанских Срба“.
По доласку у Београд Чуркин је у разговору за агенцију "Новости рекао да је у Београд дошао да размотри и покуша да нормализује ситуацију насталу непотписивањем докумената у Њујорку. Изразио је
__ уверење да „курс руске дипло-
матије води ка даљем разрешењу, не заоштравању сукоба“. -
__Упитан, након разговора са Милошевићем, да ли ће бити промена у руској политици према југославији и босан-
ском рату након најновијих догађаја у Москви, Чуркин је рекао да је реалније баш супротно. Јер, пре поласка у Београд Чуркин је, како је рекао, разговарао са члановима Парламента, посебно са члановима Спољнополитичког одбора. „Ти разговори учврстили су ме у уверењу да Министарство иностраних послова и влада Русије могу нставити да сарађују са Парламентом у напорима да што продуктивније доприносимо преговорима“ о
ДР МИЋУНОВИЋ РАЗГОВАРАО СА КОНГРЕСМЕНОМ ГЕПАРДОМ
три про
Београд. — „Председник Демократске странке Драгољуб Мићуновић састао се у Вашингтону са господином Ричардом Гепардом, лидером демократске већине у Конгресу САД“, саопштила је информативна служба ДС. „Предмет разговора били су изгледи за трајни прекид ватре у Босни и Херцеговини и налажење праведног решења за све народе бивше Југославије. Мићуновић је упознао господина Гепарда са резервама које босански Срби имају према мапи од десет провинција и сугерисао покушај да се оне повежу и сведу на три“.
„Било је говора и о будућности свих бивших југословенских република и могућности за њихово привредно повезивање. У разговору о санкцијама, Драгољуб Мићуновић је нагласио. њихову неоправда-
ије ност и дејство супротно од очекиваног. У наставку разговора, Ричард Гепард, који ове недеље одлази у Русију и Украјину, интересовао се за утиске Дра-
гољуба Мићуновића о његовој недавној посети Москви.
Председник Демократске странке ће данас водити разговоре у Стејт департменту“, гласи јучерашње саопштење.
Мићуновић завршава посету
Вашингтон. — Председник Демократске странке Драгољуб Мићуновић завршава вечерас приватну посету САД и враћа се у Београд.
Професор Мићуновић је неколико дана прошле недеље боравио у Њујорку (састао се и са делегацијом босанских Срба у завршној фази мировних преговора о БиХ), а од поне-
САРАЈЕВО
Сарајево. — Муслимански суд јуче је осудио на смрт двојицу припадника Војске Републике Српске оптужених за геноцид, силовање и пљачку у грађанском рату који се води у бивптој југословенској републици БиХ, јавља Ројтер.
Првооптужени __Борислав Херак је изјавио да се неће жалити на пресуду, образлажући како сматра да је то и заслужио, док је другооптужени Сретко Дамјановић, који је на самом суђењу порекао признања дата током истраге јер су била изнуђена батинама, најавио жалбу.
Атенција истиче да су докази које је поднео представник тужбе били неубедљиви и мазњкави, тим пре што се те-
за Србина осуђена на смрт
риторија на којој су злочини наводно почињени налази под српском контролом. И малобројни сведоци које је тужилац позвао били су махом Муслимани избегли са те територије.
Генерал Филип Моријон је, обраћајући се новинарима после изрицања пресуде, рекао да сматра како читав овај случај треба пренети у надлежност међународног суда за ратне злочине.
„О томе ћу свакако разговарати са Алијом Изетбеговићем“, рекао је Моријон, додајући да, по његовом мишљењу, треба основати међународни суд коме би „свака страна поднела доказе које прикупи O ратним злочинима противника“. -
БОРБА (РЕДА 31. 3. 1993.
и корак тежи
Босни који су сада стали — нагласио је Чиркин.
Не предвиђајући коначан „расплет“, Чуркин је само рекао да је „последњи корак (потписивање _ привременог споразума и мапа) увек и најтежи“ и да зна да „Срби треба да донесу тешку одлуку“.
Агенцији Новости је Чуркин, по доласку у Београд, у вези са изјавом америчког шефа дипломатије Ворена Кристоферг о могућој промени мапа рекао да се мапе и даље могу разматрати само онако како су (делимично) потписане.
Односно, да нико ни Руси ни ·
Американци немају право да у њима сада нешто мењају, већ да то евентуално могу чинити само стране у сукобу, тј, у преговорима. Виталиј Чуркин јуче се састао и са савезним премијером 'Радојем Контићем. После данашњих разговора са Радованом Караџићем на Палама и Алијом Изетбеговићем у Сарајеву предстоји му сусрет (сутра пре подне) са председником СР Југославије Добрицом Ћосићем. С. БОГАВАЦ
дељка борави у Вашингтону. У главном граду САД, саговорници су -му били, поред осталих, лидер демократске већине у Представничком дому конгресмен Гепард и подсекретар у Стејт департменту Хабиб, а данас би требало да се састане и са неким од чланова Кликтоновог штаба у Белој кући. Cri M.
СРЈ није _ више у УНИДО
Беч. — Савезна република Јутославија неће више моћи да учествује у раду генералне конференције _ Организације Уједињених нација за индустријски развој (УНИДО) и њених органа све док не буде поднела захтев за поновни пријем у чланство, одлучено је јуче у Бечу на генералној конференцији УНИДО-а.
У резолуцији, усвојеној са 62 гласа за, два против и 16 уздржаних, каже се да СР Југославија не може аутоматски да буде сматрана правним наследником бивше СФРЈ, те да мора да се потруди да поново постане пуноправни члан светске организације.
Противљење Русије и Кине.
овом предлогу било је безуспешно. Танјуг
Ауе