Borba, Feb 02, 1994, page 6

6 РАДА

BORBA SREDA 2. FEBRUAR 1994.

AMERIČKO-NEMAČKA SAGLASNOST O BOSNI

izbeci pritiske

Vašington (Tanjug). — Američki predsednik Bil Klintoni nemački kancelar Helmut Kol saglasili su se u ponedeljak u Vašingtonu da treba izbeći svaku akciju u Bosni koja bi imala za cilj dalji politički pritisak na muslimansku vladu.

Na konferenciji za novinare koju je održao nakon razgovora sa Klintonom, Kol je izjavio da se sa američkim predsednikom složio da u Bosni najpre treba nastaviti i održavati akciju dostavljanja humanitarne pomoći. Qn je dodao da, takođe, deli

VLADA U SARAJEVU POTVRDILA оде Britanca ubili

SARAJEVO, Bosanska muslimanska vlada u Sarajevu sinoć je potvrdila da su prošlonedelj-

nu otmicu i ubistvo britanskog.

vozača humanitarnog konvoja izvršili strani mudžahedini, javlja Rojter. Trojica otmičara prekjuče su ubijena u obračunu sa bosanskim muslimanskim snagama bezbednosti u neposrednoj blizini Sarajeva, dok su druga dvojica uhapšeni i nalaze se u Zenici. _Ministar odbrane Hamdo Hadžihasanovć izjavio je juče da se nekoliko stotina mudžahedina, =mahom iz arapskih i centralnoazijskih zemalja, nalazi u Bosni,

na Muslimane

mišljenje sa 'Klintonom da nasilje i problemi u Bosni nisu započeli Muslimani i da svi treba da budu svesni da „islamski svet gleda na divljaštva u Bosni sa sve većom zabrinutošću“. Upitan o hrvatskom mešanju u rat u Bosni, nemački kancelar je odgovorio da ne može da potvrdi izveštaje o tom mešanju, ali da ga, ukoliko su vesti tačne, oštro osuđuje. „Ja ću naći način da moju osudu prevedem u praksu“, rekao je Kol ne precizirajući šta pod tim podrazumeva.

mudzahedini pde se bore<na muslimanskoj strani. : Međutim, prema Hadžihasanovićevoj tvrdnji, većina od njih nije pod kontrolom bosanske muslimanske armije, a neki su bez sumnje umešani u napad na Britance.

„Mi ih smatramo kriminalcima i već imamo dokaze, da se radi o teroristima“, rekao je Hadžihasanović. Rojter primećuje da današnja izjava ministra odbrane očigledno predstavlja promenu stava vlade u Sarajevu prema strancima koji se u Bosni bore ·na strani muslimana.

U Sirazburu zabranjene

demonstracije Srba

Strazbur (Rojter). — Vlasti u Strazburu odbile su juče da Srbima koji žive širom zapadne Evrope odobre da narednog vikenda održe demonstracije ispred sedišta Evropskog parlamenta. Lokalni prefekt, koji predstavlja vladu, u pismu upučenom organizatorima skupa poručuje da bi planirani protest „mogao narušiti javni red, postoji rizik pojavljivaljo suprotno nastrojenih demonstranata“.

Organizatori nesuđenog mi-

tinga (Srbi koji žive u Francuskoj) planirali su da oko 20 hiljada Srba iz Francuske, Nemačke i Švajcarske uzme učešće u protestu kojim se traži „povratak srpskom pitanju“ u konfliktu u bivšoj Jugoslaviji. - a Uprava lokalnog Kongresnog centra saopštila je da je takođe odbila zahtev istih organizatora za održavanje javnog skupa u subotu uveče zbog toga što ne raspolaže adekvatnim prostorom za takvu manifestaciju.

DVODNEVNA KONFERENCIJA VISOKIH FUNKCIONERA KEBS

Projekti za „zaobilaženje“ SRJ

Beč. — U Beču je sinoć završena dvodnevna konferencija visokih funkcionera Konferencije o evropskoj bezbednosti i saradnji (KEBS) na kojoj se raspravljalo o hitnom programu pomoći zemljama koje pogađaju sankcije prema Saveznoj Republici Jugoslaviji. Novinarima je, na završnoj konferenciji za štampu, predstavljena mapa sa mrežom puteva i željezničkih pruga kojima treba da bude zaobiđena teritorija SRJ, a njenim susedima, koje pogađaju sankcije, omogući brži transport robe za izvoz.

TIKER JAVLJA

Ta mreža počinje od albanske luke Drač i pruža se preko Skoplja, Sofije i Temišvara do Nađlaka u Mađarskoj.

U planu je, kako je rečeno, i uspostavljanje koridora za brz protok kamiona s robom kroz Srbiju kao i rekonstrukcije većine starih i izgradnja novih graničnih prelaza.

Planirani projekti, međutim, mnogo koštaju oko 80 milijardi dolara, kako se čulo na konferenciji za štampu. Evropska unija je stavila na raspolaganje samo 100 miliona ekija, a SAD svega pet miliona dolara.

Uskoro novo Pravilo službe VJ

Beograd, BNA TIKER — Novo Pravilo službe u Vojsci Jugoslavije uskoro će stupiti na snagu. Teksi novih pravila nema ideološki

i politički sadržaj, što je bila odluka prethodnog. Nacrt popularno zvanog „Pe-Esa“ dopuniće se kodeksom profesije, proširenim, novim tekstom zakletve i posebnim odredbama o vojnoj zastavi. Novo pravilo službe ima devet glava i 665 odredbi, trideset ma- | nje nego staro, sadrži i nove odrednice koje su, kako kažu njegovi autori, u skladu sa „tradicijama stare srpske i i crnogorske voj-

ske“.

V. M.

PREMA PROCENAMA AMERIČKE OBAVEŠTAJNE SLUŽBE

U Bosni do 10.000 vojnika iz Hrvatske

Vašington (AFP) Postoji mogućnost da je čak 10.000

hrvatskih vojnika prešlo u

Bosnu i Hercegovinu, izjavio je jedan američki zvaničnik nakon što je Stejet department upozorio na mogućnost sankcija protiv Hrvatske ako se ovakvi» navodi pokažu istinitim. Pomenuti zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, u

PREMA PROCENAMA UN

ponedeljak je rekao da se, prema procenama američke oba-

· veštajne službe, između pet i

deset hiljada rpipradnika regularne hrvaske vojske nalazi u Bosni, dodavši da bi to moglo navesti američku vladu da zatraži trgovinski embargo protiv Hrvatske.

Prethodno je, takođe prekjuče portparol Stejt departmenta Majkl Mekari izjavio da će SAD podržati sankcije

protiv Hrvaske ukoliko se dokaže da su izveštaji o razmeštaju hrvatskih vojnika u Bosni tačni. „Ukoliko ovi izveštaji budu potvrđeni, to će izazvati našu veoma ozbiljnu zabrinutost“, rekao je Mekari, ne želeći, međutim, da kaže da li američki zvaničnici imaju potvrde o masovnom učešću hrvatskih snaga u etničkom ratu u Bosni.

U Bosni 3—5 hiljada hrvatskih vojnika

Njujork (Tanjug) — Ujedinjene nacije su u ponedeljak procenile da se u Bosni trenutno nalazi između 3.000 i 5.000 pripadnika regularne armije Hrvatske, čime se pobijaju nedavne tvrdnje Zagreba da se tamo nalazi samo oko 1.500 dobrovoljaca, javlja Rojter. Ovu procenu izneo je, toOkom zatvorenog sastanka sa

AKAŠI POSLE RAZGOVORA SA IZETBEGOVIĆEM | SILAJDŽIĆEM

Situacija

sve napefija

Sarajevo (Rojter). — Specijalni

izaslanik UN za bivšu Jugoslavi-–

ju Jasuši Akaši juče je, nakon razgovora sa bBosanskim predsednikom Alijom Izetbegovićem i premijerom Harisom Silajdžićem, izjavio da u Bosni rastu ratne napetosti, a predsednik Vlade da je Muslimanima dosta uzaludnih mirovnih pregovora u Zenevi.

Situacija je ozbiljna i postaje, „sve napetija“, rekao je Akaši odgovarajući na pitanje da li odluka bosanskih Srba o mobilizaciji ugrožava mirOvni pTrOCeSs. „Sve je to-razlog više da moramo razgovarati o miru_ Pred nama je ogroman izazov“, dodao je izaslanik UN.

Silajdžić je rekao da njegova Vlada gubi strpljenje u vezi sa mirovnim procesom kojim se vrši pritisak ma Muslimane da prihvate osvajanje više od.pola republike od strane srpskih i hrvatskih snaga, koje podržavaju Srbija i Hrvatska

On, doduše, nije rekao da se predstavnici Vlade neće pojaviti na nastavku ženevskih pregovora 10. februara, ali je dodao: „Ne možemo ići u Zenevu iz meseca u mesec iz'godine u godinu, bez rezultata. Zbog toga kažemo da mora doći dan kada ćemo reći što je dosta — dosta je.

ALIJA IZETBEGOVIĆ

Nije ponuden pravedan mir

Sarajevo (Rojter). — Bosanski

· muslimanski predsednik Alija

Izetbegović izjavio je juče da niје spreman da prihvati mir ko-

jim bi se okončao 22-mesečni'

rat, ako taj mir nije pravedan. Izetbegović je ovo izjavio po-

sle susreta sa Jasušijem Akaši-

jem, specijalnim izaslanikom ge-

" пегајпор sekretara Ujedinjenih

nacija za bivšu Jugoslaviju. U kratkom obraćanju novinarima, on je rekao: „Kazao sam Akašiju da nećemo prihvatiti mir koji se nečim uslovljava. Mi smo za pravedan mir.Takav mir nam nije ponuđen. Ako nam ne bude

ponuđen, nećemo potpisati ni-.

kakav dokument. Ni sada, ni 10. februara, ni 10. februara iduće godine.* Za 10. februar, naime zakazan je nastavak mirovnih pregovora u Ženevi.

članovima Saveta bezbednosti, visoki politički savetnik generalnog sekretara UN Butro-" sa Ćinmaja Garekan. Pozivajući se na diplomatske izvore, Rojter dodaje da je Garekan tokom ovog sastanka naveo da Hrvatska već duže vreme direktno podržava bosanske Hrvate u oružju i opremi. On je rekao da je, uporedo sa vojnim uspesima Muslima-

MOMČILO KRAJIŠNIK

na, povećavan i broj pripadnika hrvatske regularne armije u Bosni i da se sada procenjuje da ih ima između tri i pet hiljada, što odgovara sastavu tri brigade.

Garekan je rekao da ne raspolaže podacima o tome gde su tačno smešteni hrvatski vojnici, niti kada su stigli u Bos"пи. U RS nema vojnika iz · SRJ

Jagodina (Tanjug). — Predsednik Skupštine Republike Srpske Momčilo Krajišnik izjavio je juče Radio Jagodini da na području Republike Srpske nema nijednog vojnika jugoslovenske vojske, „niti je, pak, jedno oruđe prebačeno preko Drine u našu državu“.

„Ispred rukovodstva Republike Srpske najoštrije ,demantujem informacije koje se plasiraju u američkim krugovima da jedinice jugoslovenske vojske prelaze sa oružjem ili bez njega na teritoriju RS da bi ratovale na srpskoj strani u Bosni i Hercegovini“, rekao je Krajišnik.

Tačno je da je muslimanska strana objavila srpskoj i hrvatskoj strani dugotrajan rat i da se mi pripremamo za odbranu svoje teritorije, dodao je Krajišnik, što je rezultiralo mobilizacijom koju je objavila Vrhovna ko-

manda RS. „Našu mobilizaciju na svim frontovima treba shvatiti kao preventivan odgovor na opredeljenje muslimanske strane za dugotrajan rat. Neka svima u svetu bude jasno, rekao je Krajišnik, da Srbi nisu ugroženi od Muslimana niti bi ikada mogli biti od njih poraženi, ali mi u ovom trenutku želimo mobilizacijom da rasporedimo teškoće rata na sve građane RS“.

Na pitanje urednika Radio Jagodine da li će se ponovo susresti sa Harisom Silajdžićem, Krajišnik je najavio da će do susreta najverovatnije doći 5. februara na sarajevskom aerodromu. „Cilj našeg susreta biće da se ratna opcija zameni pregovaračkom i ja se nadam uspehu u razgovoru, kako bi 10. februara u Zenevi mogli da dođemo do konkretnih rezultata“, zaključio je Krajišnik.

VISOKI KOMESARIJAT UN 7A IZBEGLICE

Protest zbog mobilizacije

ličkih naselja i slanju ljudi u kasarne“, kazala je Foa.

Ženeva, (Rojter). — Visoki ko-

- mesarijat Ujedinjenih nacija za

izbeglice saopštio je juče da je Srbiji i Crnoj Gori uložio oštar protest zbog prisilne regrutacije registrovanih izbeglica iz Bosne i Hrvatske u vojsku bosanskih Srba.

Visoki komesarijat je naveo da su stotine muškaraca koji su iz Bosne i delova Hrvatske pod srpskom kontrolom izbegli u jugoslovensku federaciju primorani na uključenje u vojsku bosanskih Srba. „Mi ulažemo veoma, veoma oštar protest tamošnjim vladama“, rekla je Silvana Foa.

„Protivpravno je regrutovati izbeglice. Protivpravno je primorati ljude da se bore, posebno kad ih šalju u neregularne jedinice u drugim državama“, navela je Foa, misleći pritom na upućivanje vranjskih Srba u Bosnu. Neki od njih su Hrvati ili Muslimani koji su na početku rata izbegli iz Bosne.

„Imamo izveštaje o kamionima koji odlaze u sela u kojima su glavni izbeglički centri, o noćnim opkoljavanjima izbeg-

iDpha ACE

JYBHJIAPHA 125. CE3OHA:

ВЕЛИКА СЦЕНА вечерасу 19 сати

љубавна комедија Ивана Тургењева МЕСЕЦ ДАНА НА СЕЛУ

Редитељ Цисана Мурусилзе > Улоге тумаче:

Бранко Видаковић, Бранка Васовић, Лепомир Ивковић, Драган Максимовић, Данијела Угреновић, Војин Ћетковић—

ве Ки МАЛА СЦЕНА вечерас у 20 сати

Петер Милер ТУЖНА ЈЕ НЕДЕЉА Редитељ Божидар Дјуровић У главним улогама:

Павле Минчић, Александра Нихолић

ПБ

Тел. благајне 620-946

МИТЕ З