Ratnik, Sep 01, 1923, page 70

62 РАТНИК

Због тога, и ако је митраљез у главноме за рачун пешадије и створен, њега данас у потпуности и савршено користе аероплан, борна кола и сумарен.

Сви аероплани за борбу наоружани су митраљезом којим воде борбу између себе или туку њене живе циљеве по земљи. Сви живи циљеви на отвореноме пољу, незаштићени ни заклонима ни аеропланима, представљају врло добру мету за митраљез непријатељског аероплана.

Сва борна кола такође, имају митраљезе којима косе по рововима и саобраћајницама а који су, у времену наиласка тенкова, обично пуни људи. Митраљезом се борна кола бране и од бомбаша.

И сумарени имају митраљезе. Немачки сумарени употребљавали су сумарене за то да туку људство потопљеног брода, које је гледало да се спасе.

Но осим ових стројева и осим пешадије — митраљез је знатно појачао и коњицу.

Коњица је за то и наоружана пушком што је се увидело да јој, при њеним радњама и око извиђања и око осигурања, треба и извесна ватрена моћ. Нарочито се та потреба осећала тада, када је коњица употребљена за то да на неки положај што пре стигне и да га одржи до доласка наше пешадије.

Ватрена моћ коњице, наоружане само пушком, и то кратком, била је слаба — и митраљез је ту слабост веома згодно попунио. Митраљез је учинио да коњица, поред брзине стекне и добру отпорност и да „на тај начин, јако појача своју вредност у односу на помагање најглавнијег рода оружја — пешадије.

6) у пешадијском нападу

Главна улога митраљеза у односу на пешадију јесте: да пдјача пешадијску блиску ватру те да, на тај начин, сачува пешадију за маневрисање.

Најјача пешачка ватра, потребна је за припрему и одбијање напада.

По свима својим особинама митраљез је за ове улоге врло способан и за то га треба искористити до максимума.

Основно правило за митраљеску ватру јесте: да је стварна митраљеска ватра само она која, у односу на циљ, дејствује по дубини.

Случај да непријатељ мора показати извесну дубину а малу ширину јесте само у теснацима. Због тога су митраљези одлично средство за дејство у теснацу.

И то су, готово, једини случајеви за управну ватру митраљеза. На бојишту су, дакле, веома ретки случајеви за управну ватру митраљеза. Отуда се за бојиште узима као правило: да је митраљез искоришћен само тада ако-дејствује непријатељу у бок јер он стварно само тада дејствује по дубини.