Ratnik, Sep 01, 1923, page 71

ЗНАЧАЈ МИТРАЉЕЗА И ТОПА 37 мм 63

Бок је иначе осетљив а у толиио више према митраљезу.

Но ефекат митраљеске ватре биће највећи кад је она изненадна. Изненадна митраљеска ватра поражава! Она поражава и појавом и дејством.

Отуда излази: Највећи ефекат митраљеска ватра има, ако је бочна и изненадна.

Изненадност код митраљеза може доста лако да се изведе, јер он представља малу мету и слабо уочљиву те се да лако сакрити од угледа непријатељског. Но и ако скривен, митраљез: ће бити лако откривен ако он буде и на безначајне циљеве дејствовао. С тога се препоручује, да се митраљез својим дејством појављује само у потребном моменту.

Митраљези се употребљују по један, по два, по водовима, по оделењима па чак и по групама при посредном гађању. “ Најбоље је да се редовно употребљују по два, те да један другог потпомажу и да осигурају непрекидност у ватри ако се један онеспособи. Кад је у изгледу сусретна борба, онда се предњим деловима придаје цело оделење и оно у том случају цело дејствује под командом свога командира.

Митраљеско одељење сматра се већ као тактичка јединица.

Одељење се придаје батаљону и употребљава се за гађање на средњим и блиским одстојањима.

Митраљеска одељења ни у ком случају не смеју да образују тако звану ватрену резерву. Одељења онох батаљона, који су у другом борбеном реду, треба да су напред и увек тамо одакле се ватра отвара. То је чисто ватрено оруђе и оно има увек бити на ватреној линији у борби.

У тим случајевима команданти батаљона могу поједине водове стављати под команду појединих командира чета. Ипак митраљеска одељења остају увек орган батаљона.

У почетку борбе неопходно је потребно, да се пешадија штеди и да се држи у резерви за корисна дејства, онда кад се борбена ситуација више расветли. За то баш у почетку борбе треба митраљезе што више ангажовати а они томе задатку врло добро могу да одговоре, јер су потпуно покретни и у стању су да ватру брзо произведу и да, на тај начин, створе силно дејство. Немци су своје лаке митраљезе сматрали као „скелет пешадиског напада.“ Због овога се митраљези још у почетку рада придају оним деловима, који могу одмах да их употребе. За то су митраљези увек код осигуравајућих делова — и на маршу и на месту — јер су у стању да ватру брзо отворе и да својом ватром створе времена пешадији за целисходан рад.

Ово нарочито вреди за сусретне и заштитничке борбе. У сусретним борбама треба што пре створити надмоћност над