Ratnik, Sep 01, 1923, page 72
64 РАТНИК
непријатељем а то се најбоље може да постигне покретљивошћу и силним дејством митраљеза.
У заштитничким борбама митраљез игра још већу улогу. Митраљез, по правилу, не сме да напушта своје место у циљу избегавања борбе, већ мора да се жртвује за постигнуће циља. Циљ у заштитничким борбама је тај да се непријатељ што дуже задржава и да му се кретање што више омета. Ту улогу митраљез врло добро одиграва, јер је покретан и има јако ватрено дејство. За потпун успех у томе нужно је, да има више митраљеза те да један део буде довољан за дејство, док други део не буде пласиран на прихватном положају.
Још је деликатнија улога митраљеза у борбама код делова који осигуравају бок. Ту митраљез има да се жртвује за спас своје трупе.
У борби често пута наступа случај да артилерија не припреми пешадији напад. Такви се случајеви највише дешавају при гоњењу, сусретним борбама, на планинском земљишту ит. д. У тавим случајевима за припрему напада употребљавају се митраљези који, сконцентрисавајући своју јаку ватру на изабрану тачку, сигурно производе жељено дејство.
У току напада митраљези треба све више да се клоне крилима и боковима стога што они тек са крила или бокова могу да произведу јаку косу и бочну односно унакрсну ватру, и да би се нашли при руци у случају да ма шта загрози нашем крилу и боку,
Ако се у току напада деси случај да који део фронта застане због јаке непријатељске ватре, тада се за покрет напред употребе митраљези на тај начин што својом ватром заспу непријатељски положај и тако омогуће нашој пешадији покрет напред. |
Ако се у току напада појави каква празнина у нашем ! борбеном реду — било случајно било намерно — онда су митраљези врло згодни да ту празнину попуне те да ватра на фронту не ослаби а да непријатељ ту празнину не искористи.
У припреми јуриша митраљези могу, такође, врло добро да се искористе како у отварању бреше у непријатељским препречним средствима тако и у тучењу непријатељских појачања и свих прилаза тих појачања на угроженој тачци. У таквим случајевима врло много користе митраљези који се поставе изнад наших трупа на дрво, зид, плас и т. д. па дејствују преко њих.
Кад се непријатељски положај заузме, онда се на њега сконцентрисава што већи број митраљеза, да својом снажном ватром гони непријатеља и онемогући му контранапад а својој пешадији да могућност, да се уреди и положај организује.
На заузети положај митраљези треба, први да избију те за оно кратко време, док непријатељска артилерија не отпочне