Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, Apr 01, 1955, page 26

152

АНАЛИ ПРАВНОГ ФАКУЛТЕТА

чела које се односи на ову врсту питања, или ће се притом отступити од тог начела. Овим се излагањем, ма да се у њему брани примена начела, не заступа гледиште доследне примене начела по сваку цену и у сваком питан,у. Начело се узима као израз научног уопштавања могућих случајева и као дравило за решавање што већег броја случајева. Затим, само на основу примене усвојених начела може се изградити један систем, у овом случају систем управног поступка. Несумњиво je, међутим, да се понекад мора отступили од доследне примене усвојеног начела. Кад се зна да се тим отступавьем ремети систем и да се тиме изазива компликованост и тешкоће у цналажегьу, онда разлог за отступагье мора бити особито озбиљан, углавном такав што би доследна примена начела изазвала штетне последице а правило које се конструише отступањем повољне. Ово налаже обавезу извесног умеравања при отстудању од начела, оцену разлога за отступалье и против њега, и оцену последица отступања. У овде изложеним питањима има разлога за отступаае од усвојених начела. Али кад се они упореде са разлозима за доследну примену начела, и нарочито са цильем жалбе као правног средства у управном посјтупку, долази се до закључка да ови други имају превагу.

Б. Мајсторовић

ТЕОРИСКА РАЗМАТРАЊА О ИЗРАЧУНАВАЊУ ДРУШТВЕНОГ ПРОИЗВОДА

Питање израчунавања друштвеног произвола и ыародног дохотка постало je у новије време нарочито интересантно за наше економисте. То показује чињеница да je н>ему посвећен већи број радова, студи ja и чланака (1), као и то да се на странама Екопомске

(1) Методологии а за обрачун народног дохотка у 1952 годный, Метод олошки материјали, бр. 43, изд. Савезног завода за статистику и евидендију, Београд, 1953; Методологија за обрачун народног дохотка у 1954 години, Методолошки материјали, бр. 61, изд. Савезног завода за статистику, Београд, 1955, (даље у тексту цитирано ~Методологија“); Концепције и дефиниције формирања капитала, изд. Статистичког уреда ОУН, Њујорк, 1953, преведено на наш језик као Методолошки материјали, бр. 46, изд. Савезног завода за статистику Београд, 1954; Систем друштвених рачуна и одговарајуКих табела, изд. Статистичког уреда ОУН, Њујорк, 1953, наш превод Методолошки материјали, бр. 49, изд. Савезног завода за статистику, Београд, 1954; др. Гојко Грђић: Народни доходак Методолошка студија, изд. Економског института HP Србије, Београд, 1955; др. Ј. Покори: Израчунавање друштвеног произвола, Финансије, Београд, 1952, бр. 3 —4; реферати са II годишњег састанка Југословенског статиспшког друштва; Б. Китаљевић: Наша методологи]а народног дохотка; Др. Г. Грђић: Извори народног дохотка; др. И. Вински; Валоризација народног дохотка; др. Р. Бићанић: Оцјена натуралног дијела народног дохотка, и инж. А. Ортхабер; Шеме вредносних биланса народне привреде, Статистичка ревија, Београд, 1954, бр. 3 —4.