Arhiv za istoriju Srpske pravoslavne karlovačke mitropolije
Архив за историју српске православне карловачке митрополије 267
па све до Јулија 23. 1757. Од тога доба до 8. Јунија 1758. наводи се опет под именом Петар Табаковић. Од тога доба до смрти као Милосављевић.
И тако се наводи у све три протоколе т. |. крштених, венчаних и умрлих.
Последњи се пут спомиње у протоколи умрлих као Петар Милосављевић 22. Априла 1760. А умро је 1760. Јунија 17. и сахрањен у порти код горње цркве са јужне стране. |
У протоколи је умрлих уведен као Петар Милосављевић.
Из овог излази, да је исти поп Петар имао два презимена т. |. Милосављевић и Табаковић.
Зашто се у протоколима обично потписивао Милосављевић, а у поменутој парници Табаковић, Бог зна!“)
ХМ. да прибиноглавце еуд и присуждение.
В. Карловцјех 1759. Јулија 24. во Арх. Митрополитском конзисториумје на репорт предложени прибиноглавског Игумена Герасима, у которому јављает, да прњаворац Јоан тувегжија оставил своју жену и двое деце и другог прња-_ ворца вазјал жену Јоана Мијатовића и отшел у турску страну и по савету њекоего свјашченика у турској страни оставила и прешла на ову страну у Дмитровицу на контромацију, а когда разумје јеје муж, отшел на контромацију и питал ју: коего ради узрока она јего оставилаг Она же јему сказала да ју намјестник Мојсеј подговорил да бјежи, и донесла неко писмо од тамошние Христиан, кон сут у Турској на игумена препоруку да би је смирил с мужем, да се не изгуби.
#) Из овог се занимљива извештаја уз остало види и то, да је наш народ и тада — 1759./60. — био онакав исти, какав је и данас.
Какав је био поп Петар свештеник, види се и из овога.
Карловачки начлани прота Јефтимије Радосављевић дао је овај извештај о поп Петру.
Преосвјаштењејшиј и честњејшиј конзисторнум А. Митрополитскиј мње Патрони милостивјејшиј. |
Вашему Преосвјашченству (овде је подразумевао Партенија Павловића епископа посвећења) и честњејшествам извјествују за пароха горние церкви попа Петра, да Братство с ним служашчее многажди долагало јест да он поп Петр по должности свјашченическој правила церковнаго недержатсја, и в церков слабо ходит, и когда пријдет до совершениа правила не стоит, в церков соборнују на божественују службу по урежденију не приходит и по моеј должности совјетован многажди и угроживан страхом Божиим и височајшеју властију, неисправлен пребивает. В среду н пјаток против Правил соборних у јего дому рибу готовит јаст, на соблазн простому народу. В церкви јегда поучение поп Трифон к народу читает, он молвит и из церкве изходит, и за сие сам показал да тако творил да не может јего чтушча слушати. Учинени завјет обшчиј измежду свјашченства и от давно установлени от великих лиц, при блаженопочившем Г. Патријарху Арсенију четвертом и на ново сад пак согласием нас обшче утвержденим, сталсја он поп Петр разоритељ; а кои содержавали себе по завјету мнози некупили себи јешче ни брашна ни зимнија храни за скудост своју, а удержавше себе, да не би огорчени били, он же поп Петр излишнаја себе покуповал, а Братију да изискивају своје, називает коего кукавицом, коегоже и лжоју.
_ Веи же просјат преко мене код пречестњејшаго Конзисториума над попа Петром сатисфакции, а завјет наш у оригиналу предлагаем. А како за церковнују службу, тако и за прочаја безчиниа јего да би поне милостивим наказанием исправлен бил.
Надјејушчесја услишаним бити вручајушч себе и Братство отеческој и Братској милости остаем у нижајши слуга Јефтимиј Радосављевић с. р. | протопрезвитер карловачки. У Карловци Дек. 29. 1753. _ И поред свега реченога, благочастиви парохиани поп Петрови молише Митрополита Ненадовића да га помилује! =