Car Dušan : istorijski roman iz XIV oga veka u tri knjige. Knj. 2, Kralj

— На вики викев ! — рече бискуп, обрадовац оваћ вим поздравом јеретичке господе, п пошто се поздрави са евима, одведе их до стола у сред дворане, па есде за GTO y прочељу, а њих намести десно пи лево од себе па рече :

= Добро сте ми дошшти, благородна и високохваљена господо ! Од како сам благословом Св. Духа и по велможној вољи св. Ода Папе, Намсеника Христовог на земљи, заузео ову бовоспасајсму дијецезу барску, много сам слушао о славним делима вашим и желео сам много, да се е вама и лично познам, али ви сте, нарочито за последњу годину дана, непрестано боревили далеко од двојих дворова, по важним пословима краљсветва, те тако немадох још прилике, да вас походим на дому и да вам се представим као добар сусед. С тога вам веома срећан, што ми ви указасте ту велику част, да ме први потражите у моме скромноме дому.

= И ми смо — узе рсч Богоје — велеможни господине бискупе, одавно желели, да учинимо своје подво“ рење тако великом кнезу католичке дркве, јер ма да ниси одавно у нашим крајсвима, слава твојих христо“ љубивих дела разнела се не само по нашем приморју, него на далеко по свима српским земљама. Живећи ми на тромеђи трију вера, зкајући колика је несрећа на стала за род људски, од како ес наша православна црква отцепила од заједничке мајке, католичке цркве ; видећи,, како се услед тога расцепа појеавише многе безбожне јереси међу људима, и како се најопаснија међу њима, богумилска, раширила од мора до мора, па захватила чак и преко мора до западних обала франачких и својим отровним учењем прети, да затре људско семе на земљи, јер све живе људе хоће да претвори у вечно гладне и ва рад неспособне лељивце, док их све не претвори у пустињаке без порода — видећи све то, мисе лаке побунисмо противу нашега краља Стевана Уроша 11, заложисмо сву нашу CHAPYy, да још за живота његова, довсдемо на престо младога краља Отсвана Душана, јер се надасмо да ће он, који је пропутовао много света и изучио многе науке, најбоље остварити ону велику

175

ЗА тиијијиње