Car Dušan : istorijski roman iz XIV oga veka u tri knjige. Knj. 3, Car

= АИ S SO g- LOA МГ о"

ZIV CEOTIAA

_ ка Сејоме

Палман, који Је ба – ЈЕ банк; пре него што је ступио у а службу, и као такав био учесник у многим турнирима по Немачкој, беше нарочито удесио скопско потециште, оградио га гредама и летвама, направио на њему две капије за улавак противника, беше спремио штале ва коње, подигао шаторе за витезове и њихове штитоноше, беше спремио све што треба за прву помоћ рањеницима и за поткивање- коња.

Са свију страна око потецишта беху подигнуте трибине за гледаоце од простих нерендисаних дасака, само трибина за двор, у прочељу потецишта, беше застрта скупоценим ћилимима.

За време док су првог и другог дана трајале обичне коњичке игре за рукавицу, прстење и алку, док су биле обичне трке на коњима и на колима, дотле ву се иза потецишта скупљали витевови и јављали се старе= шини „Багорде“ Палману, који их је групирао у два противничка логора, пазећи да се у багорду не увуче нико ко није по роду витез (племић), дотле им је он ваопштавао правила багорде, која беху врло строга.

Победиоци из обичних урисканија, макар и не били

властелинског порекла, имали су право учествовати у првој трећини багорде, у ломљењу копаља при коњичком јуришу.

У другој трећини, у борби са мачевима били су сами витезови.

Победиоци из прве и друге трећине имали су право на појединачну борбу у последњој трећини багорде.

Победилац у овим појединачним мегданима био је победилац целог урисканија и багорде и имао је право да одреди краљицу депоте и да му она метне победнички венац на главу.

да багорду беху све трибине око потецишта дупке пуне, а у царској трибини беше цео двор им сви најугледнији гости цареви.

Трубе и фанфаре огласише почетак багорде. |

Најпре је ујашио Капстан Палман у заграђено потециште и са коња гласно прочитао правила те ви тешке игре. За тим ву опет васвирале трубе. То је био

Цар Душан Ш1., 6 81