Cvijićeva knjiga

0 ОСНОВАМА ЈУЖНОСЛОВЕНСКЕ ЦИВИЛИЗАЦИЈЕ 51

поље на коме су Хрвати могли слободно или с највише слободе изразити своје особине. Њихов ће принос за јужнословенску цивилизацију бивати све знатнији.

Словенци, без раније снажне историје, представљају најмање традицајама оптерећен народни део јужних Словена. Могу бити рационалисти и јасно и трезвено утицати на наш заједнички развитак. То што су се као мало племе одржали пред силним немачким народом, значи да имају необично развијену особину етничке издржљивости и жилавости. Остале особине Словенаца могу се утврдити поглавито испитивањем народа, јер нису имали прилике да их развијају, у јавном животу и на различним пољима креације, осим у малој мери. Мако сам их проучавао у свима областима и пипао народни пулс, те студије нису завршене. Осим тога су Словенци, због свог засебног књижевног језика, на ивици српско-хрватске цивилизације. Ипак могу истаћи још ове њихове особине: марљивост и савесност у ситном раду, која се после ослобођења, у новој држави, преноси већ и на велике послове; затим топлину осећаја и лиризам, који се јасно запажују у њиховој уметности и лепој књижевности. Познао сам и научне људе са тежњама за оригиналним концепцијама.

Било би потребно, али времена немамо, оценити колико су се ове особине јужних Словена досада похазале у развитку цивилизације. Овде је било главно истаћи њихове најбоље психичке покретаче.

Неким особинама Срби, Хрвати и Словенци утичу дакле друкчијим начином на развијање јужнословенске цивилизације. Тиме се они узајамно допуњују. Јавиће се и нове особине, досада слабо изражене. Све ће више наступати амалгамисање најплоднијих особина сва три наша племена, и тако ће се створити тип једноставне јужнословенске цивилизације — крајњи и главни циљ наше државе. Кад тај процес одмакне, наступиће оно морално и духовно стапање Срба, Хрвата и Словенаца које