Dositej Obradović u Hopovu

даљ Бури И

“ де 5

166 Доситеј Обрадовић у Хопову

ступак у монашким правилима био прилично општран. Казне су биле врло строге, и ова строгост у кажњавању баца доста светлости на карактер наших калуђера у ХУШ веку.

Грешник би према казпеном поступку (чл. 83) први пут био изобличен, и посаветован, да се остави зла; други пут му се попретило. Ако би све ово остало без успеха, те би се и трећи пут заборавцо, онда би закон већ показао евоју оштрипу; грешник би морао учинити 300 великих поклона, без одмарања, говорећи молитву: „Согрфшихљ, господп, прости ма недостолнаго“. Ако би и четврти пут згрешио, морао би учинити двапут толико поклона, уз поменуту молитву, и то 300 без прекидања, а после одмора од једнога сата других 300 Ако ли би он лоново згрешио, тада би се број поклона умножио на 1000: с поменутом молитвом извео би их кажњеник у три маха: први пут 400, а после, у размацима од једпога сата, двапут по 300. Не треба мислити да су ово лаке казпе. Шри великом поклону (метанија, ртауих, метанисање) мора човек пасти ничице, дочекавши се па руке, прострти се целим телом пе тлима и додирнути их челом.

Ако се грешпик ни оваком, тешком гимнастиком не би поправио, онда се приступа још суровијим мерама: долазе телеене казне батине, затвор. пост и сухојаденије. Кад се дотера до 100 „жезленнихљ ударен “,50) вргне се грешник у затвор; у затвору му је храна на 24 сата („во едино нотцеденство“) само литра хлеба и ока воде, а к томе треба сваки дан да

50) Што је митрополит Вићентије увео у манастир = телесну казну, а Ненадовић ју је, како ћемо видети, често примењивао и допуштао, такођер је знак велике распуштености нашега монаштва у Доситејево доба. Тога у манастиру Студијону, на пример, није било; тамо се телесна казна изреком забрањује у типику: „Нужно знатђ, что ест у насђ и отлучебницњг вђ которви заклочајотел непокорнвге и строптивње, сухолди и учасђ добродђтели; ибо исправленје посредетвомљ бичен, приличествулоцее мтранамљ, справедливо отвертнутс нашими сватеми отцами“ (Голубинеки |. е. 181).

радила