Fiskultura kroz vekove : predavanje održano na Kolarčevom narodnom univerzitetu
33
хтео да прослави своју победу над Митрндатом, на чијој страни су ратовале и грчке државице. Позвао је најбоље и најугледније атлете Рима да узму учешће у такмичењима, па ипак ове игре нису успеле д'а се одрже на тлу Рима и следећа 176-та олимпијада одржана је опет у Олимпији.
Касније атлетски елементи добијају све више војнички карактер, док најзад не 63'ду потиснути од гладијаторских игара које ангажују сву пажњу светине и делују на њене инстинкте.
Гладијаторских' игара има неколико врсти: циркуских, на води (навмахије), у амфитеатрима и појединачних. Сл. 13 Бојна кола одлазе на старт.
У циркуским играма најзначајније место заузимају трке бојних кола у која су упрегнута два или четири коња и коњичка такмичења у којима се не такмичи у што већој брзини коња, него у вештини јахања. Јахачи су приказивали своје вештине на једном или на два коња.
Највећу популарност су ипак уживале трке бојних кола. Колико су оне заинтересовале масе види се по томе што су постојале праве циркуске партије које су имале и своје боје према бојама одела појединих возара. Тако се скретала пажња маса од социјалних и економских проблема и у томе се успевало.