Fiskultura kroz vekove : predavanje održano na Kolarčevom narodnom univerzitetu
32
Ова разлика у броју центурија и њиховом наоружању давала је огромно преимућство вишим класама за тлачење и за одржавање превласти имућнијих експло.ататорских кругова. Осим тога, свака класа је била претстављгша у скупштрши према броју својих центурија, те је, ето тако, и војна сила и законодавна и извршна власт дошла у руке најимућнијих слојева римског друштва. Стални ратови ради добијања робова за робовласнички систем привреде и пљачкашко искоришћавање провинцнја довели су д'о поремећаја економског стања малих поседника, који су, по повратку са дуготрајних ратних похода, затицали своја имања у лошем стању. Зеленашки капитал, који се појављује упоредо са развојем трговине, увлачи их у дзтове ради санирања при.лика. Тако постепено пропадају мали поседници и њихова имања прелазе у руке велепоседника, а они сами повећавају масу пролетаризованих осиромашених маса без средстава за живот.
Све већа маса осиромашеног народа, који је у највећој мери имао разлога да буде незадовољан економски.м и друштвеним уређењем, претстављала је озбиљан проблем за владајућу класу. При решавању тога проблема, а V циљу скретања пажње маса и њиховог завођења, служили су се у највећој мери разним свечаним играма у којима значајно место заузимају и извесне тране фискултуре.
Ово се V почетку нзводило убацнвањем атлетских ■такмичења V програм разних верских свечаности.
Још почетком другог века пре наше ере, (186 годи■не) извршио је Фулвије Нобилиор покушај да грчке игре пресади у Рим. Ти покушаји нису успели.
Други покушај је био далеко озбиљнији, а извршио га је први конзул Сула, 80 године пре наше ере. Он је наредио да се 175-та олимпијада има да одржи у Риму, а да се у Олимпијн у том термину могу одржати само такмиче.ња деце. Учинио је све што је могао да ове ;,игре чспеју. Дао им је веома сјајан оквнр, јер је њима