Glasnik Skopskog naučnog društva

Преглед лишерашуре 355

г. Костић говори, на жалост врло у кратко и непотпуно, о неким обичајима, оделу и другим карактеристикама Горана. — Гора и њено становништво су, међутим, врло интересантан предмет за проучавање, нарочито у етнолошком погледу, те заслужују да се о њима изради опширнија студија. т.

Небеско царство Кнеза Лазара. — Најпре у Венцу за новембар 1925 (стр. 189—190), а за тим у Задужбини, годишњаку ЈУ Фонда Станојла и Драгиње Петровића за годину 1925—1926 (Београд 1926, стр. 17—19), показао је г. В. Ћоровић да су стихови познате лепе народне песме Пропаст царства српскога, у којима Кнез Лазар вели:

Ако ћу се приволети царству, Приволети царству земаљскоме,

— Земаљско је за малена царство А небеско увек и до века —

постали под утиџајем наше црквене литературе у којој има неколико готово идентичних песама, која г. Ћоровић наводи и потпуно документује своје тврђење.

ћ.

Цигани у Турској. — Пре две године изашла је у Лондону књига Фолклорне Студије од В. Р. Халидеја (Рој оге ЗЕиаез апсјепћ опа тодет ђу У. К. Наадау, Гопдоп 1924, 8", стр. ХТХ 172), у којој поред осталих чланака има и један који је за нас од ближег интереса, а то је чланак Цигани у Турској (Тће Сурзгез ог Тигкеу, стр. 1—48). У њему се говори о пореклу, раширености, занимању и још неким карактеристикама Цигана у Турској. | т.

Браство. ХХ—ХХ[ 33—34 књига Друштва Св. Саве. Београд. 1926—-1927.

У прошлој књизи Гласника (стр. 524—527), забележили смо све радове који се односе на Јужну Србију, а објављени су у Браству, у току пет послератних година, од 1921—1925. (Од тога времена издало је друштво (Св, Саве још две књиге Браства, ХХ и ХХ]Т, за године 1926 и 1927. И у овим књигама, као и у ранијим, налази се по који чланак наших виђених научника из области испитивања по Јужној Србији и понеки напис добрих зналаца скоре прошлости или садашњице Јужне Србије.

књизи описује г. Пу. Влад. Р. Петковић манастир арханђела Михајла у Леснову, истакавши нарочите уметничке вредности овог манастира у погледу архитектуре и сликарства, и утврђује где је било место старог манастира Вранштице, у области Лима (Арханђел Михаил из Леснова и Манастир Вранштица). У истој књизи описује г. Јов. Х. Васиљевић Островско језеро у Грчкој и насеља око њега, а у ХХ! књизи град Ресан и његову околину. Интимну драж романтичарске вредности дају приповетке Зар. Р. Поповића До издисаја (књ. ХХ), Његова вера (књ. ХХП, Свет ден (књ. ХХђ и аутобиографска сећања Ст. Н. Капетановића: Српски учитељ и турски државни испит 1890 у Скопљу.

Предметом ових последњих радова је србовање наших људи у Јужној Србији под Турцима и вера у национално ослобођене и уједињење српског народа. ТА.

Ру. М. Т. Гакоу16: беојобка ! гидакзКка зКјса ЈиХпе Бебаје. —

Скопље и Јужна Србија. Издање Професорског Друштва. Београд 1925., стр. 212—220.

У главном према радовима Ј. Цвијића, Е. Коззтага и Р.А. М/гау-а, писац

даје кратак преглед геолошког састава и геолошке историје, а затим рудног

блага и рудника Јужне Србије. Уз информативни чланак иде и геолошка картографска скица околине Скопља, ВС Р