Godišnjak Kralj. Srba, Hrvata i Slovenaca za 1926 god.

366 GODIŠNJAK KRALJEVINE S.H.S.

Od te godine pa u napred, istina sporo, ali sistematski, stalno i trajno se razvijala Srpska Vojska, težeći da postepenim razvijanjem dostigne eno uređenje, koje su imale i sve ostale evropske vojske.

1861. godine, dolaskom na presto. Kneza Mihajla, sina kneza Miloša„ Srpska Vojska, bila je ovako formirana: U narodnu vojsku, koja je imala ove rođove oružja: .

1) Pešadiju od I7 pukova, obrazovanih od bataljona. Bataljon je davao svaki srez, a puk svaki politički okrug, koji je okružni naziv i nosio.

2) Artileriju od 6 baterija (1200 ljudi), koje su bile sastavljene od građana iz Beograda i Kragujevca i srezova koji njima pripađaju. 3) Konjicu, izsvakoga sreza po jedna rota, koje su u jednom okrugu sastavljale pukovske eskadrone, dakle, I? eskadrona Kkonjice. uuu un ui _———— — — " ——

BEOGRADSKA TVRĐAVA.

4) Inžinijeriju, sastavljenu od 17 odelenja pionera. Svaki okrug davao je po jedno odelenje od 60 ljudi.

Prema ovakvom sastavu narodne vojske, cela zemlja je bila podeljena na pet komanada i to: |

Drinosavsku, Južno-moravsku, Timočku, iIstočno-moravsku i Glavnu Sredotočnu sa štabovima: u Valjevu, Kralievu, Zaječaru, Svilajncu i Kragujevcu. Usavršavajući se tako postepeno srpska vojska, težeći trajno da se u pogledu organizacije, naučne i materijalne spreme popne na visinu evropskih vojsaka zauzela je zavidno mesto, sa iznenađenjem preko očekivanja u rato- · vima za ujedinjenje 1912—1913. godine, kada je u slavnim pobedama na Kumanovu 10. oktobra 1912. godine, udarila kamen temeljac slave i junaštva srpske vojske i pgoslavila ime svoga naroda.

Malobrojna, ali junačna, uhvatila se u koštac najpre sa Turskom Im-