Godišnjak Kralj. Srba, Hrvata i Slovenaca za 1926 god.

GODIŠNJAK KRALJEVINE 8.Н. 8. 367

репјот, да офгрпе ispod ropskog jarma svoju porobljenu krvnu braću Stare Srbije i Makedonije, sa svojih ciglo pet divizija prvog i pet divizija drugog poziva, formiranih u pešadiske, konjičke i artileriske pukove, od po četiri i tri bataljona, četiri eskadrona i po tri diviziona.

Sa istom takvom formacijom stupila je i ako proređena, rešena da pobedi ili da umre, u veliki svetski rat, da porobljenoj braći Hrvatima i Slovencima izvojuje slobodu i dovrši ujedinjenje porobljene srpske braće u bivšoj Austro-Ugarskoj. Svoj ideal je postigla, i sakupivšiihsveu jednu jedinstvenu Kralievinu Srba,HrvataiSlovenaca, 1. decembra 1918. godine, pretvorila se u svoj ideal, u voisku Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, da se sada pojačana, formirana u pet armija od po tri divizije kao narodna vojska Srba, Hrvata i Slovenaca, stavi na slučaj potrebe na branik svoje Domovine, zalivena, morem krvi i ograđena brdima kostiju, svojih najboljih sinova srpskoga plemena, troimenog ali jednog naroda.

Organizacija i formacija vojske.

Granični front Kraljevine broji 2408 km. 200 km. prema italiji; 246 km. prema Austriji, 670 km, prema Mađarskoj; 200 km. prema Rumuniji; 505 km. prema Bugarskoj; 220 km. prema Grčkoj i 352 km. prema Albaniji.

U budžetskoi 1923—24. god. rashodi su izneli: osam miliardi i 934 miliona dinara, a vojni troškovi: I miliardu i 775 miliona dinara, što čini 20% celokupnih državnih rashoda, za izdržavanje budžet. stanja vojske od 109.000 ljudi.

Jugoslovenska teritorija podeljena je u pet armiskih oblasti, i to: 1 armija sa štabom u Novom Sadu; 2 armija u Sarajevu; 3 armija u Skoplju; 4 armija u Zagrebu i 5 armija u Nišu. Svaka armiska oblast podeljena ie u onoliko diviz. oblasti, koliko ona ima divizija i to: 1 armija — 3 divizije; 2 armija — 4 divizije; 3 armija — 3 divizije; 4 armija — 3 divizije i 5 armija — 3 divizije. Svaka diviziska oblast deli se na 3 vojna okruga, koji se podudaraju sa pukovskim teritorialnim zonama, i ako su od ovih nezavisni.

Armiske oblasti, takođe i diviziske vrše disciplinske, taktičke i feritorijalne funkcije, sem poslova rekrutovanja, što vrše vojni okruzi. Sve ove komande vrše teritorialne funkcije i u vreme rata.

Jugoslovenska voiska formirana je u 5 armija, 18 divizija (od kojih dve u projektu) i dve konjičke divizije. Svaka armija ima sem štaba: izvesan broj pešad. divizija, eventualno po 1 konjič. diviziju (za sada ih ima samo 2. i 3. armija) 1 puk teške poljske artiljerije, razne jedinice tehničkih trupa, 1 automobil. komandu, |I eskadrilu aviacije i razne ustanove.

~ Svaka pešad. divizija ima sem štaba: 3 puka pešadije, 2 puka polj. artilerije, 1 eskadron diviz. konjice, 1 vozarski eskadron i diviz. ustanove.

Svaka konjička divizija ima sem štaba: 4 konjička puka, podeljena u 2 brigade, I divizion artilerije od 3 baterije, — dve poljske i 1 brdska, po jednu sekciju pionira, telegrafista i automobilista.

Prva konjič. divizija nosi brojne nazive pukova: 2., 3., 4. u 8. puk. Druga konjič. divizija: 1., 5., 6. a 7. puk. Oni su još dislocirani na teritorijama četiri armiskih oblasti kojima su nekada pripadali.

U rodovima vojske ove su grupe ovako formirane: pešadija ima 20 brigada(od kojih su 4 u projektu), 50 pešad. pukova, Il puk garde. Pukovi