Godišnjica Nikole Čupića

193

сваки од њих, бацајући на раскршће по камен, по кладу, бусен, или дрво, говори:

— Ко је учинио то и то, анатема га било!

Тако се набаца велика гомила. И после, сваки путник који туда прође, ваља да баци по камен или бусен, и да рече:

— Анатема га било! (Јагодин.) .

Многа села светкују неке и неке дане, као на прилику, зелене четвртке (од Васкрса, до после Тројица), белу недељу, или које друге. Ако ко тих дана протера кола кроза село, сељаци хоће кола да поломе и возара да биј у; ако ухвате да која жена или девојка ради у те дане, одузимљу им радове и бацају у ватру. Такве преступнике некад кметови одсуде на глобу, и још да однесу цркви по коју оку воска. (Рудник).

"За светковање оваких дана село не само не слуша свота попа, ако би он говорио да се ради у те дане, него још и њега каштигује, ако се он сам усуди да ради. За то има доказа. и из најновијега доба. !'

Село (или они који су селу представници) чак је раста-

1 Суд ове општине, с одбором и општином, решио је једногласно, да се нико није усудио на дан Св, Јелесија, (14. Јуна) радити због града, које је огласио биров кроз цело село. Преко те наредбе овдашњи свештеник, г. Никола, на исти забрањени

_ дан, отишао је да подгрће кукуруз, и поред тсга, истог дана, емет му је забрањивао, да с радњом престане, — он није хтео. Према томе, за непослушност суда и одбора, решили су: да се т. Никола Поповић, казни са 9 цванцика, место три дана затвора. Председник општинског суда, В. Матић, с. р.; чланови: С. Милутиновић, и.М. Благојевић; 14. Јуна 1878; МЕ 319, у Великом Лаолу“ (округ пожаревачки).

Поп Никола се против те осуде жалио министру просвете (Ж 1947 од 27 Јуна 1878), доказујући -да није општински збор решто, да се светкује Јелесије, него само кмет заповедио бирову те провикао кроза село, »% да је то решио бар одбор, он би се, вели, покорио.“

И Попу Лазару, у Каменову, закратило је село да не радиу зелене четвртке. |

Тодишњица Ник, ЧУНИЋА 13