Godišnjica Nikole Čupića

ПУТНИЧКЕ БЕЛЕШКЕ О БАЛКАНСКОМ ПОЛУОСТРВУ БЕГ

бали. У свем Сплету била је само мала једна механица, и њу је држала жена једнога војника, Немица, код које су се путници хранили. Јаребица, и зец могли су се купити за четврт динара (5 суа или золота); Фунта меса продавала се за 5 сантима. | да Солин бележи путник да му је на север планина Морлачка, која је од развалина вароши одвојена. морским заливом.

за Клис каже да је одатле две миље унутра, у пределу врло пријатном, засађеном виноградима, маслињацима, шипцима, засејаном житом и другим занимљивим биљкама. Помиње да је Клис утврђен више природом него вештином. Налази се на гребену брега на стени, и место је између две планине, тако високе и тако кршне да се само туда из приморја у унутрашњост и обратно проћи може. А пролазак је такав, да ни човек ни коњ не могу проћи, ако се из града не депусти. Описује се како је Клис пао из турских у млетачке руке под командом г. Фоскула, ондашњега проведитора Далмације. „Турској посади не стизаше помоћ, која се „дуго узаман очекивала, а хране јој беше нестало, „па кад једног дана бомба паде баш у џамију, „су Турци у њој били на молитви, поубијавши „многе, Турци изгубише поуздање и предадоше се, „утоворивши с командантом да им се живот и имање „поштеди. Али им ито није помогло, јер их Мор„лаци, њихови непомирљиви непријатељи, дочекаше „у једној клисури и све исекоше. Клис је напад„нут са западне стране. Ту су своју батерију по„дигли Морлаци на једном брежуљку испод пла„нине (етр. 29).'“

') Исти тај догађај, из год. 1648, описује један Турчин који је у војсци турској био овако: „Невервици — пошто су разби ли