Godišnjica Nikole Čupića

908 ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА У БОЦИ КОТОРСКОЈ

у = (1441—1499)

Скуп баштина светоарханђеоскога манастира, на Превлаци називао се у средњем вијеку Област Св. Митамла,“ латински пак Метосћа Запск Масћавив“ а данас народ зове његдашњу манастирску земљу Митољски обор.

По спису јеромонаха Василија од године 1688, дао је Стефан Првовјенчани манастиру Превлачком, пет села на службу: Луштицу, Кртоле, Љешевиће, Брда и Богдашиће.“"

У њеком каснијем спису од године 1721, помињу се Луштица, Кртоли, Богдашићи и Љешевићи, који састављаху 71 Зфотто 45 8. Масмеје.“

Исто пак потврђује старија млетачка повеља од године 1455 (дакле четрнаест година иза окупације), у којој је говор о црквеној земљи и кметићима оних цркава а их је под собом држао митрополит „шизматички“. Те цркве јесу: Св. Петар на Градцу испод Мрчевца; Св. Михаило и Св. Марија на Превлаци; Ов. Гаврило и Св. Петар у Богдашићима ; Ов. Александар у Љешковићима (Љешевићи); Св. Лука и Св. Никола на Луштици.“

Област Св. Михаила > допаде Млечићима године 1441, који одмах протјераше православне калуђере са Превлаке,

Народ прича, да су калуђери (преко седамдесет на броју) отровани рибом, а и један старији српски рукопис тврди да се тако збило године 1441.“

Предречени спис, а и народно предање, износе да је то недјело учињено по наговору властеле которске. Тако ће и дописта бити. Властела которска хтједоше те земље за себе; они саставише лажне