Godišnjica Nikole Čupića

го сл

ФИЗИЧКО ВАСПИТАВАЊЕ 9.

огрнути етебским огртачем и наоружани оружјем изгинулих предака у рату, младићи су полагали заклетву коју је још Солон прописао:

„Ја нећу нигда осрамотити ово свето оружје које ми отаџбина даје; нити ћу у рату напуштати место које ми је одређено. Борићу се за све што је часно ш свето, а борићу се и сам и с другима. Онима, који после нас дођу, нећу отаџбину оставити мању и слабију него што сам је примио, већ, и већу и снажнију. Покораваћу се властима и законима, и ако ко руши законе, или неће да им се покорава, ја ћу ил осветити, било сам или у друштву с другим суграђанима. И, ја ћу поштовати веру мојих отаца... Тако ми богови помогли !“

Ова нам заклетва јасније него и шта друго објашњава ону снагу, којом је малена Грчка била, кадра да даје отпора силним непријатељима, чинећи чуда од јунаштва и пожртвовања, остављајући и доцнијим поколењима сјајне примере како се жртвује за отаџбину; — она нам представља и моћ, којом се грчки народ, чувар реда и законитости, заштитник вере и обичаја својих отаца, љубитељ философије и уметности — могао успети на ону културну висину, на којој се находио у класично доба свога историјскога развитка, а коју не могаше достићи ниједан од старих народа ни пре ни после њега. —

| Хармонијско васпитање тела и душе, — то је био главни принцип који су, у васпитавању омладине, истраживали сви већи умови у старој Грчкој. Грци су, управо, и били први који су ту мисао о хармонијскоме васпитавању схватили и неуморно развијали.

~