Godišnjica Nikole Čupića

СРПСКИ ШТАМПАРИ У РУМУНИЈИ 339

у средини — светога Николе; испод њега — војводе Матије и жене му Јелене с грбом Влашке међу њима, а на дну — архимандрита Јована. У предговору се каже како је књига израђена у штампарији војводиној у манастиру Делском и како се о штампању старао преподовнкишти во егромонаскућ Годнић, друимандрнтћ ТОдждДЕ ЕКУШЕРЕЧЕНЊЈА ЛАКфЊ Дувлекја. Те исте године штампали су у Трговишту Прока Станчовић и Радул Стојковић опет служабник, о коме Каратајев нема потпуне белешке, јер није видео потпунога ексемплара. " Наша опет намера није да истражујемо целу библиографију ни да недостатке попуњамо, већ се задовољавамо прдостим прегледом, пошто нам је задатак само да једно дело изнесемо и нарочито прикажемо.

Под годином 1647 спомиње се опет једно дело штампано у манастиру Делском, које је баш посао једнога Румуна. То је Анига о Хрнстокк подражанин, која је израђена по заповести и трошком „Пресветле „и благочастиве кнегиње Госпође Јелене, начелнице „Угровлахије Запланинске, супружнице пресветлога „господара и војводе Јо. Матије Басарабе“. Књигу је ту, како је у натпису назначено, с латинског на словенски превео сродник кнегињин Орест Настурол, други логотет. Штампарија манастирл Делскога и ту се зове их господарска типографија.“

Под годином 1649 помиње се Пентикостар, штампан у Трговишту старањем јеромонаха Јована, Светогорца, пострижника босанског манастира Гомионице, а родом из Каменграда у Босни, али пошто ми овде имамо да прикажемо ту књигу у це-

и Каратаевђ бр. 602. 12 Каратаевђ, бр. 633.