Godišnjica Nikole Čupića

358 ПРЕДЛОЗИ ЗА ДЕОБУ ТУРСКЕ

дана после тога ослободило. Априла 1721 кардинал Алберони је дошао у Рим и суделовао је при избору папе Инокентија ШП. У мају 1722 оптужен је наново „због неких неправилности“, и осуђен на четири године епитимије у манастиру, коју је казну Папа, спустио на годину, ослободив га је доцније са свим, подарујући му још уз то свечано и кардиналски шешир (12 јануара 1724). Приликом једног путовања у Парму војвода и војвоткиња су га сјајно примили, и он је тада установио један семинар, који и данас постоји и носи његово име („СоПегло Аегош“). Као Папин посланик у Ромањи он је год. 1738 био успео, да за извесно време уједини републичицу Сан-Марино с Папином Државом. “

Одвело би нас подалеко од нашег смера, кад би овде излагали опширније стање у Европи, у тре. нутку кад се на њеној позорници јавља Алберони у Шпанији, и борбу која је убрзо против њега са свих страна отворена. То би међутим било потребно, те да се објасни и разуме ондашња мржња европских дворова на овога човека, кога је чак и историјска наука сматрала за дуго за авантуристу и за проузроковача шпанских ратова у Италији. „Онога дана“, међутим, вели врло оправдан један од њетових најновијих испитивача“, „кад светлост из архива у Бечу, Хановеру, Паризу, Лондону и ПЏарми обдаеја диплотатске и дворске поступке, упућене на,

2 Пездетвев Ди Регет! (т. у Па стапде Епсусоредће, књ. 1, стр. 1148.

3 Воитдетз Етлџе у своме делу: Аегош Ј. М., Гешгез шеппев адгеззбез ап сотњфе Ј. Восса, питефге Фез Ппапсег ди дис де Рагше еђ риђћеез Ф'аргев 1ез тшапизсгиз ди соЏесе де 5. Гагато АЛђегош, Рава, 1892 (у Аппајез де 1 Џлттуегзие де Гуоп, књ. ТУ) стр. ХШ,.