Godišnjica Nikole Čupića

. ~ 2 У Да

% =

мр А ПРЕ О ПА МЕ раа 3

БЕЛЕШКЕ О ВАРИЈАНТИМА СРП. НАРОД. ПЕСАМА 265

Међу тим у збирци Богишића има релативно доста поста песама о Јанковој погибији. Такве су песме у тој књизи под бројевима: 10, 20, 21, 22, 25, 29, 52. Од њих је за овај говор најважнија песма бр. 25 „Војвода Јанко бјежи пред Турцима.“

Богишић на 34. страни предговора у тој књизи вели: „Остале бугарштице с опћенародним значајем тичу се највише добе, коју Вук зове „средња времена“, али по највише борбе угарских народа са Турцима као и догађаји међу јунацима тих земаља. У тим бугарштицама до тога је заборављена стара историја народна, да се у пјесмама о косовској погибији у мјесто „српске господе“ помињу „угарска“

· То су све, у осталом, по нашем мњењу, измене познијих времена. Али је за то Косово тако тврдо остало у памети народа, који је бугарштице пјевао, да гдје је год какав бој „угарских“ јунака или се само гдје помиње „размијерна покрајина,“ то се бојиште без сумње преноси на Косово поље, гдје сретамо не само Србље, Стјепана Високога и Огњенога Вука, него и Угре, војводу Јанка и Секулу, па и саме краљеве угарске, Владислава и Лудвика“

Према томе Богишић довде негира да се певање о Сибињанину Јанку на Косову збиља тицало његове погибије, већ је то дошло е тога што је „заборављена стара историја народна.“ Али одмах за тим, у напомени, Г. Богишић вели: „У осталом бише једном и Мађари бој на томе кобноме пољу (1448 г.)“, те тиме допушта и могућност некога сећања народног на истински догађај.

То допуштање желимо претворити у тврђење: варод је одиста певао мислећи баш на ту пена 1448. године.