Godišnjica Nikole Čupića
ГОДИШЊИЦА 199
живио,“ Други, пак, каже: „Оци су синовима по планини јуначке пјесме уз гусле пјевали, а мајке шћерма мање љубавне на прелу и на сијелу на изуст причале. Читати ове пјесме из књиге бива исто као чптати опере а не чути их пјевати уз музику, али чути момке и ђевојке кад измијешапи пјевају, то је сасвијем нешто друкчије.“
У доба, кад је Вук Караџић почињао свој преображајни рад, бпла је у круговима читалачким лирика, ма и народна, ипак на некој већој цени од епске поезије. Зато Вук у првом почетку и вели: „Овде осим љубовни пи њежпи пјесама, ков се женским гласом пјевају, имају неке, особито на крају, кое се мужественим, познатим серпским гласом, уз гусле пјевају, и кое у себи као неке повјести содержавају. Оваковп пјесама ја би могао и више овде додати, али се боим да и ово не буде много, и да мп какав од нове моде Сербљин не. рекне: Гле шта је овоме пало на ум...“ ит.Д.
Да, пак, народ друкчије цени саму песму а друкчије песму с мелодијом види се и из Вукових речи у предговору ка четвртој књизи. Он пише како се „песме, и женске и јуначке, казују као кад човек чита из књиге, тако да се познаје и стих и одмор. Стари људи песме деци више казују него певају. Сила људи и жена има, које је млого лакше намолити, да песму казују, него да певају “
__ Тако цењена лирика брзо се умножавала у Вуковим зборницима. „Мала простонародња славено-сероска пјеснарица“, штампана у Бечу 1814, имала је женских песама, сто а јуначких осам. У „части второј“, штампаној у Бечу 1815, има опет сто женских и седамнаест јуначких песама. Кад је Вук доцније, у двадесетим годинама, приступио систематском сређивању и штампању свога зборника, који је тада назвао „Народне Српске Пјесме“, прва је књига намењена била лирици. У ову је књигу — штампаној у Лајпцигу 829 — унео из оне две „пјеснарице“, дакле из првог издања, сто двадесет и три женске песме, којима је додао још две стотине тринаест нових. На тај је начин цела прва књига имала већ четири стотине шест лирских песама. У трећем је издању #01 песма из другог п 8 из првог